Kako priti do cilja in ostati pri doseženem

27. 3. 2016
Deli
Kako priti do cilja in ostati pri doseženem (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Razmislite - kaj v vas je lahko ovira na poti do cilja?

Seveda ne moremo nikoli doseči ravno vsega samo zato, ker bi to nadvse radi. Enostaven primer: kdor nima posluha, nikoli ne bo postal velika operna zvezda, pa naj si to še tako močno želi. Toda v vsakdanjem življenju so na srečo takšne želje redke. Večina nas ima pred očmi manjše cilje: shujšati, se več ukvarjati s športom, se naučiti tujega jezika ... Ali pa najti sanjsko stanovanje, se poklicno osamosvojiti. Mogoče tudi imeti več časa zase, biti boljsproščen ...

Vprašanje je, kako uresničiti te želje. Kako korak za korakom uresničiti te lepe in sladke sanje in priti do cilja? In ko smo tam – torej, ko se denimo začnemo prehranjevati bolj zdravo ali pa se več gibljemo – kako se motivirati, da ostanemo pri doseženem?

1. Določitev cilja

Je to, kar poskušam doseči, res moj cilj? Ali pa se mi zdi, da sem si ga postavila le zato, ker si to želijo drugi?

Ko si boste odkrito odgovorili na to vprašanje, se morate jasno opredeliti do svojih želja. Ne, to ni drzno. To smete!

2. Pozitivno razmišljanje

Za dosego nekega cilja in lažje spopadanje s težavami na poti do tja morate verjeti, da lahko res dosežete to, kar ste si zadali. Psihologi temu pravijo 'samoučinkovito pričakovanje'.

Za krepitev pozitivnega razmišljanja se morate večkrat spomniti na dosežke, ki so vam dobro uspeli v preteklosti. Za pomoč pri motivaciji lahko zaprosite tudi druge.

3. Pričakovanje porazov

Pogosto se svetuje, da si 'končno stanje' narišete v najbolj barvitih barvah. Toda strokovnjaki to odsvetujejo. V takšnem primeru namreč človek pričakuje, da bo vse teklo kot po maslu. Ko se to ne zgodi, so ljudje hitro razočarani. Porazi so v teh primerih dobesedno nepričakovani.

4. Zavedanje preprek

Premislite: kaj v meni je lahko ovira na poti do cilja? Katere ovire mi lahko na pot postavijo drugi?

5. Načrt če-potem

Če vemo, da si zvečer običajno rečemo: "Preveč sem utrujena, da bi šla na sprehod", potem si recimo: "Ko bom utrujena, bom šla takoj iz hiše". Brez intenzivnega razmišljanja. To resnično pomaga!

6. Brez perfekcije!

Ta je kot sod brez dna. Šteje le, da ste zadovoljni – ne glede na to, ali so drugi boljši.

7. Kako se lotiti

Najprej si določite rok, ko naj bi se projekt začel. Potem si napišite korake do cilja, predvidite premore in si tudi že zapišite, kako se boste nagradili za posamezne korake. In potem? Veselo na delo!

Bodite prizanesljivi do sebe

Nikoli vreči puške v koruzo – to velja za nekakšen ideal. Toda zakaj pravzaprav bi se morali vedno znova pobirati s tal? Da bi se lahko vedno znova zaleteli v isti zid?

Nekaj najboljših argumentov proti neskončni vztrajnosti:
  • Ko v nekaj zagrizemo kot pitbul, to zahteva sicer disciplino, ne pa tudi veliko inteligence. To prej dokažemo s spoznanjem, da se ne izplača za nekaj preveč boriti.
  • Študije dokazujejo, da ljudje, ki se lahko odpovejo določenim ciljem, ki jih ne morejo izpolniti, manjkrat zbolijo.
  • Pogosto terja več poguma, da odnehamo, kot da nadaljujemo. V tem primeru nam namreč ni več treba razmišljati o cilju, temveč moramo razmisliti: katere globlje potrebe se skrivajo za ciljem, da jih tako trdovratno zasledujem?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek