Zakaj otroci pozimi pogosteje zbolevajo in kako jih zaščititi pred boleznimi?

7. 12. 2023
Deli
Otroci so v hladnejših mesecih pogosteje dovzetni za bolezni. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ob nastopu hladnejših letnih časov in zime, se zlasti otroci pogosteje soočajo z zimskimi boleznimi.

To se običajno zgodi zaradi izpostavljenosti mrazu, več ljudi v zaprtih prostorih in oslabljenega imunskega sistema. V nadaljevanju preberite, zakaj otroci pozimi pogosteje zbolijo in kako jih zaščititi pred pogostimi boleznimi.

Pogoste bolezni, ki pozimi lahko prizadenejo otroke

1. Bronhiolitis

Ta bolezen vključuje vnetje malih pljučnih dihalnih poti, ki povzroča nabiranje sluzi in težje dihanje. Pogosti simptomi so kašelj, povišana telesna temperatura, izcedek iz nosu in pospešeno dihanje. Skoraj vsi otroci doživijo to okužbo do drugega leta starosti, večina pa ozdravi po naravni poti.

Za pomoč lahko uporabite kapljice s fiziološko raztopino v nos in vlažilec zraka. Pred uporabo vlažilnika zraka je ključno, da ga očistite in posušite in preprečite morebitno okužbo z bakterijami ali plesnijo.

Če ima dojenček težave pri hranjenju zaradi zamašenega nosu lahko uporabite kapljice s fiziološko raztopino za odstranjevanje sluzi iz nosu. Prav tako tudi gumijasto sesalno bučko. Otrokom, ki so starejši od 1 leta, lahko pol žlice medu v toplem napitku uro pred spanjem pomaga, da se ponoči redkeje zbujajo.

Ne spreglejte:

2. Prehlad

Prehlad je pogosta bolezen, ki ima simptome kot so vročina, kašelj, boleče grlo in izcedek iz nosu. Majhni otroci pogosto prebolijo veliko teh prehladov, še preden dopolnijo 2 leti. Razlog za to je, da še nimajo povsem zgrajenih obrambnih mehanizmov proti različnim virusom. Veliko prehladov ne pomeni, da ima otrok šibek imunski sistem, temveč le, da se je srečal z veliko virusi. Trajanje prehlada je navadno okrog teden dni, lahko se podaljša tudi na dva tedna.

3. Streptokokno vnetje grla

Simptomi vključujejo povišano telesno temperaturo, boleče grlo, težave pri požiranju in glavobol. Običajno ga ne spremljata kašelj in izcedek iz nosu. Včasih se lahko pojavi rdeč izpuščaj, znan kot škrlatinka.

4. Gastroenteritis

Otroci se lahko pozimi srečajo tudi s črevesno okužbo, ki jo spremljajo oteženo gibanje, bruhanje, bolečine v trebuhu, vročina in bolečine v telesu. Da se izognete dehidraciji, dajajte otroku veliko tekočine z ORS (oralno rehidracijsko raztopino). Izogibajte se sadnih sokov in gaziranih pijač, saj lahko poslabšajo drisko.  

Kako poskrbeti za varnost otrok pozimi?

  • Pogosteje si umivajte roke.
  • Uživajte raznoliko, zdravo hrano in pijte dovolj vode.
  • Dovolj spanja in počitka.     
  • Ne pošiljajte otrok iz hiše v ekstremnih vremenskih razmerah, kot so snežne nevihte.
  • Naučite otroke kašljati ali kihati v zgornji del rokavov ali komolcev.
  • Spodbujajte otroke, da se čim manj dotikajo predelov okrog oči, nosu in ust.
  • Otroke vselej oblecite v dodatno plast oblačil. Vedno pokrijte glavo, vrat, stopala in roke, naj imajo obute nepremočljive škornje, ki ščitijo pred mrazom.  
  • Otroci naj nosijo kape in rokavice, da preprečite izgubo toplote z glave in rok.  

Kdaj se posvetovati z zdravnikom?

V določenih primerih se je dobro posvetovati z zdravnikom. To je priporočljivo predvsem, če se pojavijo težave pri dihanju (hitro dihanje ali se zdi, da otrok težko diha). Prav tako, če so pristni simptomi kot so, da otrok ne je ali bruha, ima modre usnice, v primeru zelo močnega kašlja in ob bolečinah v ušesih.

Vir: healthshots.com

Preverite tudi: 

Preverite tudi Aktivni podkast:

V epizodi našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek