Ne morete umiriti otroka? Tu je nekaj tehnik, ki jih lahko preizkusite

19. 4. 2023
Deli
Ne morete umiriti otroka? Tu je nekaj tehnik, ki jih lahko preizkusite (foto: Profimedia)
Profimedia

Vedno je dobro imeti na zalogi nekaj tehnik umirjanja, saj na vsakem otroku ne deluje isti način sprostitve. Kaj je najbolj pomagalo vam? 

Sodobno starševstvo je včasih videti kot zelo zapleten labirint različnih metod, priročnikov in pristopov. In če je na papirju vse še kar jasno – da je treba otroka opremiti z vso paleto čustev, da moramo biti starši prisotni, da je treba ob izpadih reagirati mirno in potrpežljivo - se v praksi slej ko prej spotaknemo ob poglavja, ki manjkajo v naši lastni življenjski knjigi. Eno takšnih je umirjanje in spopadanje s stresom. Ker – kako naj Janez uči Janezka, česar sam ne oblvada?

Imamo otroke, ki se kot Linus iz Snoopy-ja krčevito oklepajo "ninic" in dud ali pa edini trenutek navidezne umirjenosti dosežejo z "možgansko drogo" - pred ekrani.

In kaj sodobni priročniki pravijo o tehnikah umirjanja za otroke?

Trebuh kot balon: Naučite jih dihati. Če dojenčki še dihajo s celim trebuhom, postaja z leti dihanje vse bolj plitko. Nagovorite otroka, naj se uleže na tla ter položi dlan na trebuh. Nato naj globoko vdihne in izdihne ter opiše, kaj se z roko zgodi.

Rožica in mehurček: Naj si malček predstavlja, da drži v eni roki rožico, v drugi pa milni mehurček. Nato naj poduha rožico ter odpihne milni mehurček, da bo poletel daleč stran.

5-4-3-2-1 tehnika za čuječnost: Simulirajte vsa otrokova čutila. Naj vam našteje 5 stvari, ki jih v svoji okolici vidi, 4, ki se jih lahko dotakne, 3 zvoke, ki jih sliši, 2 vonjavi, ki ju zazna in 1 stvar, ki bi jo lahko okusil.

Sprehod v naravi, kjer naj vam prav tako opisuje svoje zaznave – denimo, koliko ptic sliši ali pa, kakšno je na otip drevesno deblo.

Naj vam preizkušanje omenjenih tehnik ne bo odveč, čeprav se zdijo na prvi pogled komu pretirane. A dejstvo je, da sta prekomerni stres in nezmožnost spopadanja z njim med glavnimi povzročitelji številnih sodobnih tegob in bolezni. Tudi pri nas pa vse več otrokom pripisujejo motnje pozornosti s hiperaktivnostjo, vztrajno narašča tudi predpisovanje zdravil za zdravljenje te motnje. Pa bi bilo morda bolje imeti zadržke pred jemanjem zdravil, kot pa pred dihalnimi vajami in "objemanjem dreves."

Prisluhnite aktivni podkastu!

Jernej Ogrin razkriva vse, kar morate vedeti o hujšanju in zdravi prehrani:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek