Nevaren virus se hitro širi, prihajajo resna opozorila o novi epidemiji: "Tveganje je veliko za vse"

19. 12. 2023
Deli
Nevaren virus se hitro širi, prihajajo resna opozorila o novi epidemiji: "Tveganje je veliko za vse" (foto: Profimedia)
Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na nevarnost nove epidemije.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je razglasila alarm zaradi epidemije opičjih koz (mpox), ki bi se lahko razširila po vsem svetu. Kot poročajo, so v Kongu od januarja do sredine novembra letos poročali o več kot 13.000 domnevnih primerih in več kot 600 smrtih, povezanih z boleznijo.

"Epidemija predstavlja tveganje za ljudi v Kongu, sosednjih državah in po vsem svetu," je dejal strokovni delavec WHO, Rosamund Lewis. Ob tem je dodal, da zaradi številnih mejnih prehodov med Kongom in sosednjimi državami prihaja do regionalnega širjenja virusne bolezni.

Virusi Mpox se prenašajo s tesnim fizičnim stikom. Pristojni ugotavljajo, da se v zadnjem času širi predvsem s spolnimi odnosi. Najbolj opazen simptom bolezni so mehurji in bradavice na koži. Prizadenejo lahko obraz, dlani in podplate, dimlje ter genitalije.

Ne spreglejte:

Kako prepoznati opičje koze?

Pri NIJZ pojasnjujejo, da je klinični potek bolezni običajno blag. Med simptome sodijo povišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa. Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikuje krasta, ki kasneje odpade. Inkubacijska doba bolezni je običajno 6 do 16 dni, lahko pa tudi do 21 dni. Ko krasta odpade, oseba ni več kužna.

Večina zbolelih ozdravi v nekaj tednih. Tveganje za težji potek bolezni je večje pri majhnih otrocih, nosečnicah in imunsko oslabljenih osebah. V hujših primerih je mpox povezan s sekundarnimi bakterijskimi okužbami in se lahko razširi na pljuča, oči, možgane in srce, poroča dnevnik.hr

Kaj naj naredi oseba, ki posumi, da ima opičje koze?

Vsakdo, ki opazi izpuščaje ali spremembe na katerem koli delu telesa, zlasti, če je pred kratkim imel novega spolnega partnerja med potovanjem v drugi evropski državi, naj omeji stik z drugimi osebami in se čim prej obrne na osebnega zdravnika, ki bo kontaktiral infektologe, pišejo pri kemseks.si. Ob tem dodajajo, da je bolezen treba obvezno prijaviti epidemiološki službi.

Viri:
dnevnik.hr
nijz.si
kemseks.si

 

Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek