Zakaj bi se ob alkoholnem mačku morali izogibati pitju kave?

2. 1. 2024
Deli
Zakaj se je ob alkoholnem mačku bolje izogniti kavi? (foto: Profimedia)
Profimedia

Praznični dnevi so bili kot nalašč za različna druženja in praznovanja, med katerimi se je lahko zgodilo tudi, da je kdo preveč pogledal v kozarec in se naslednje jutro zbudil z neprijetnim alkoholnim mačkom. 

Marsikdo ima za lajšanje posledic mačka sicer preizkušene tehnike, ki so bolj ali manj učinkovite. Med njimi je tudi kofein, ki ga nekateri ljudje uporabljajo kot zdravilo za mačka, saj verjamejo, da kava pomaga olajšati glavobol in utrujenost.  

Toda temu ni povsem tako, pravi nutricionistka Laura Burak, ki priporoča, da dobro premislite, preden po prekrokani noči posežete po kavi, saj lahko kofein še poslabša posledice mačka.  

Ne spreglejte:

Kaj se zgodi, če po prekrokani noči pijete kavo?

Povečanje dehidracije  

Razlog za slabo počutje po prekrokani noči in simptomi kot so slabost, glavobol, vrtoglavica in utrujenost, so v večji meri posledica dehidracije. Če si boste za dobro jutro privoščili še kavo, boste neprijetne posledice mačka le še poglobili, saj je kava naraven diuretik in vodi še do dodatne dehidracije.  

Lahko se pojavijo bolečine v trebuhu

Pitje močnih pijač ima lahko vpliv sicer še na tako dober želodec, saj alkohol draži sluznico želodca in črevesja. Vplive občuti tudi prebavni sistem v telesu, prav tako pa lahko pride do slabosti, bruhanja in bolečin v trebuhu.  

Če boste s kavo želeli ublažiti posledice mačka, lahko to povzroči še dodatne bolečine v trebuhu, saj kofein deluje kot stimulans, ki pospešuje krčenje v črevesju. Zaradi vsebnosti kisline lahko povzroči tudi napenjanje in zgago.  

Morebitno povečanje tesnobe

Pitje alkohola ima lahko vpliv na raven dopamina, kar lahko moti druge nevrotransmiterje. To negativno vpliva na splošno razpoloženje naslednji dan, saj izzvenijo sproščujoči učinki alkohola in živčni sistem se mora ponovno prilagoditi. Posledično se to pokaže v povečanem nemiru, tesnobi in razdražljivosti.

Moten spanec

Četudi alkohol na marsikoga vpliva tako, da pomaga hitreje zaspati, ponoči ruši kakovost spanca. Razlog, da je temu tako je, ker pitje alkohola prekine možgansko sproščanje melatonina, hormona, ki je glavni v vrsti za kakovosten, regenerativen spanec. 

To je zgolj še eden v nizu razlogov, zakaj se je bolje po prekrokani noči odreči kavi, saj boste sicer v telo vnesli še eno poživilo več, ki lahko povzroči težave s kakovostjo spanca. Dolgoročno pa kombinacija alkohola in kofeina na kakovost spanca lahko delujeta še slabše, kar lahko vidno vpliva na kakovost življenja.   

Vir: klix.ba

Preverite še:

Bonus video: Urša Milavec o notranjem miru in ravnovesju

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek