Kaj se zgodi, če stopala vsak dan namakate v kisu

25. 1. 2024
Deli
Kaj se zgodi, če stopala vsak dan namakate v kisu (foto: Profimedia)
Profimedia

Od svojih stopal zahtevamo veliko, a jim pogosto ne posvečamo dovolj pozornosti – vse dokler ne pride sezona odprtih čevljev. Ali ko zasrbi med prsti.  

Pripravite jim kopel s kisom in preverite, kaj se lahko zgodi, če to delate redno: 

1. Namakanje stopal v kopeli s kisom naj bi pomagalo lajšati srbečico, ki jo povzroča dermatofitija stopala (sorodni izraz = atletska noga). Gre za glivično okužbo stopala in/ali prstov na nogi. Razlog za okužbo so pogosto tesna obuvala, ki ustvarjajo popolno okolje za rast glivic – toplo in vlažno. Do okužbe pride pogosto tudi v skupnih kopalnicah in na kopališčih. 

Podobno naj bi kis učinkoval tudi na glivice na nohtih. 

Na spreglejte še:

2. Lahko preprečuje neprijeten vonj stopal. Neprijeten vonj je posledica potenja, ki ni nujno le rezultat aktivnosti. Stopala se lahko prekomerno potijo tudi zaradi psihičnih vzrokov, pri drugih je razlog (neprimerna) obutev. Včasih se stanje poslabša zaradi rasti bakterij in glivic. Kis ima protimikrobne lastnosti, zato pravijo, da lahko namakanje stopal v kopeli s kisom pomaga uničiti bakterije in glivice, ki povzročajo neprijeten vonj. 

3. Redno namakanje naj bi preprečilo nastajanje bradavic. Bradavice povzroča humani papiloma virus (HPV). Te se lahko pojavijo tudi na stopalih in običajno niso boleče, so pa lahko precej neprijetne. Redno namakanje stopal naj bi preprečilo rast bradavic. Na žalost je malo znanstvenih dokazov, da je jabolčni kis zanesljivo učinkovit, dokazano je bilo v le nekaj primerih.

4. Kis naredi stopala mehka in gladka. Deloval naj bi kot blag piling - odmrle kožne celice je tako lažje odstraniti. Hkrati pa pomaga tudi suhi in razpokani koži. 

Tako pripravite kopel:

Zmešajte en del kisa z dvema deloma tople vode. Lahko tudi več, če je koža občutljiejša. Stopala namakajte 15 do 20 minut. 

OPOZORILO! Nikoli ne uporabite nerazredčenega kisa, saj lahko povzroči opekline in draženje. Prav tako kisa nikoli ne nanašajte na odprte rane. Če koža peče in je razdražena, stopala temeljito sperite z vodo in takoj prenehajte z uporabo. 

Kis se kot naravno zdravilo uporablja že tisočletja

Za lajšanje glavobola, bolečega grla, pri pikih insektov, celo za beljenje oblačil in čiščenje. Zaradi protiglivičnih in antibakterijskih lastnosti se uporablja tudi za zdravljenje glivičnih okužb. 

NI pa kis čudežno zdravilo in prav tako takšni in drugačni tretmaji niso primerni za vsakogar. Zato je pomembno, da se pred uporabo kateregakoli domačega zdravila posvetujete z zdravnikom. Še posebej, če so prisotna zdravstvena stanja, alergije ali morda jemljete zdravila.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek