Psihologi s Harvarda razkrivajo: 3 stvari, ki vam bodo pomagale, da se spomnitite svojih sanj

3. 4. 2024
Deli
Zakaj se nekateri ljudje ne spomnijo svojih sanj? (foto: Profimedia)
Profimedia

Glede vzroka za nastanek sanj obstaja kar nekaj različnih teorij, o katerih niso povsem poenoteni niti strokovnjaki na tovrstnem področju. 

Nekatere teorije se bolj nagibajo k delovanju podzavesti in možganov, ki v času počitka delujejo nekoliko drugače kot v budnem stanju, kar se odraža tudi skozi sanje. Druge pa ne izključujejo niti, da imajo lahko sanje posebno sporočilno vrednost za posameznika, ki jih je sanjal.  

Ne spreglejte:

Zakaj se nekateri ne spomnijo svojih sanj?  

Sanje so lahko sproščujoče ali pa tudi ne, saj se skozi spanje lahko odvije marsikateri proces, ki sicer v času budnosti ne pride do izraza. Nekateri ljudje se svojih sanj ne spomnijo ali pa se jih zelo redko. Zakaj je temu tako?  

Doktorica Dedra Lee Barrett, profesorica psihologije na Harvardu in avtorica knjige o kakovostnem spanju in sanjanju, pravi, da si sanje bolj zapomnijo ljudje, ki so nagnjeni k analitičnemu pogledu na svet in razmišljanju.   

Sanje se sicer pojavijo ob fazi REM, saj se takrat tudi zniža srčni utrip, prav tako se upočasnita dihanje in krvni tlak. »Če se zbudite ob koncu faze REM, ko se telo šele pripravlja na druge faze spanja, se običajno spomnite svojih sanj,« dodaja dr. Barrettova.

REM faza spanja prav tako povzroči ustavitev procesov, ki so povezani z dolgoročnim shranjevanjem spomina. Pri Scientific American poudarjajo, da telo med spanjem proizvaja skoraj ničelne ravni enega izmed ključnih spominskih nevrotransmiterjev, znanega kot norepinefrin.  

Nekaj trikov, ki vam lahko pomagajo spomniti se sanj

Svojih sanj pa se lahko pričnete spominjati tudi z nekaj triki, da so pomagali okrog 80 odstotkom ljudem, ki se prej niso spomnili svojih sanj.

Ustaljen urnik spanja

Pred spanjem se izogibajte gledanja televizije. Raje preberite kakšno stran knjige. Prav tako je priporočljivo, da vsak dan greste spat približno ob istem času. Večina sanj se zgodi med obdobjem faze spanja REM, zato si zagotovite dovolj spanca.

»Več časa ko vsako noč spite, večja je verjetnost, da boste dosegli idealno količino REM, saj ta stopnja prevladuje v drugi polovici noči,« še dodaja dr. Rebecca Robbins strokovnjakinja iz Harvardske medicinske šole.  

Namera pred spanjem

Pred spanjem trikrat ponovite: »Ko se zbudim, se bom spomnil-a svojih sanj«. Možgani bodo to prepoznali kot prioriteto in ukaz, kar bo povečalo možnosti, da se boste zjutraj sanj spomnili.  

Počasno prebujanje  

Zjutraj ne skočite takoj iz postelje, ter pustite telefon pri miru, ker vas bo to sicer preusmerilo vašo pozornost. Prav tako ne o svojih sanjah ne takoj pripovedujte drugim ljudem, saj se boste tako osredotočili na pripovedovanje in ne tisto kar ste v sanjah videli in doživeli, vključno s simboli, znaki, zvoki in slikami. Namesto tega še enkrat podoživite sanje, kar vam bo pomagalo, da se boste spomnili še več podrobnosti, ki si jih lahko tudi zapišete. 

Viri: goodhousekeeping.com, mondo.rs

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek