Švedsko smrtno čiščenje – strokovnjaki pravijo, da je to vaša dolžnost

6. 5. 2023
Deli
Švedsko smrtno čiščenje – strokovnjaki pravijo, da je to vaša dolžnost (foto: Profimedia)
Profimedia

Metoda je v bistvu zasnovana tako, da podpira duševno zdravje in izboljša odnos ljudi do smrti. 

Švedsko smrtno čiščenje ali pospravljanje pred smrtjo je prevzelo internet. Pri tem pa ne gre le za čiščenje vsakodnevnega nereda, temveč sprejemanje načina življenja, ki ne bo bremenil.

Cilj prakse je očistiti dom nepotrebnih predmetov – vseh oblačil, ki jih niste skoraj nikoli nosili, daril, ki vam niso bila všeč, starih revij, zastarelih dokumentov …, ko dosežete konec srednjih let (ali prej, če tako čutite), da ti ne bodo bremenili vas in po vaši smrti tistih, ki bodo ostali za vami. 

Metodo čiščenja je leta 2017 skovala Margareta Magnusson, švedska umetnica in avtorica, po njeni knjižni uspešnici pa je bila posneta tudi serija, v kateri dobi osem posameznikov na različnih stopnjah svojega življenja priložnost, da uredijo svoj dom, življenje in odnose – preden bo prepozno. 

Kot razlaga Magnusson, smrtno čiščenje ni zgodba o smrti in njeni neizogibnosti, temveč zgodba o življenju, lepih in slabih spominih. Lepe obdržite, slabe izbrišete. "Če nečesa ne marate, se tega znebite," svetuje Magnusson.

Švedsko smrtno čiščenje sicer izhaja iz načel minimalizma, ki spodbuja, da v svoje življenje vnesemo več tistega, kar potrebujemo in se znebimo vsega, česar v resnici ne potrebujemo. "Življenje bo postalo prijetnejše in udobno," v knjigi še piše avtorica. 

Čiščenje doma (in duše): 24 stvari, ki se jih morate znebiti ta trenutek

Metoda ima znanstveno podlago

Saj je več študij dokazalo, da so osebe, ki živijo v neredu, pod večjim stresom. 

V eni zmed študiji so ugotovili, da je imela skupina žensk, ki je svoje domače okolje opisala kot okolje polno nereda, višje ravni stresnega hormona kortizola. Izkazalo se je tudi, da so bile te ženske veliko slabše razpoložene v primerjavi z drugimi sodelujočimi v raziskavi. 

Kako se lotiti?

Premišljeno in skrbno. Stvari organizirajte v različne skupine: stvari, ki jih boste podarili, stvari, ki jih morda želite prodati ter stvari, ki jih boste zavrgli. Razmislite tudi: ali bodo osebi/osebam, ki bodo ostali za vami, vse te stvari kaj pomenile? Z družinskimi člani oz. drugimi vam dragimi lahko tudi spregovorite o tej občutljivi temi in jih prosite za pomoč.

Preverite še:

Tako pripravljenih jajc zagotovo še niste jedli – recept z dvema skrivnima sestavinama, ki ga razkriva kuhar kraljice Elizabete