Kaj se zgodi, če začnete vsak dan hoditi po stopnicah?

10. 2. 2024
Deli
Kaj se zgodi, če začnete vsak dan hoditi po stopnicah? (foto: Profimedia)
Profimedia

Imate v službi ali v bloku možnost izbire stopnic in dvigala? Kaj izberete? Izkazalo se je, da se lahko zgodi marsikaj dobrega, če se vsak dan podate po stopnicah. 

Zjutraj, ko ste še zaspani in se komaj "privlečete" do službe, se verjetno ne odpravite do vrha po stopnicah. Kaj šele potem, ko se utrujeni vrnete domov. A vredno je to navado, hojo po stopnicah, vplesti v dan. Skušajte se vsaj enkrat dnevno povzpeti po stopnicah, če obstaja možnost, da to storite večkrat, toliko bolje. Dali vam bomo dobre razloge, zakaj. 

Zakaj se splača vsak dan hoditi po stopnicah? 

Ker vsak dan veliko sedimo, trpi naše telo: boki postanejo zakrčeni, mišice neuporabljene, začnejo se bolečine v križu, drža postane zaprta ... Zato je gibanje nujno potrebno vključiti v vsak dan, in to ne le z odhodi v telovadnico, kar je seveda zelo pomembno. A če na druge dni ne boste počeli ničesar, bo to še vedno premalo in ne bo odtehtalo več ur sedenja in ležanja. Sem spada tudi hoja po stopnicah: če le lahko, se vsak dan najmanj enkrat sprehodite po njih. 

Z redno hojo po stopnicah lahko zmanjšate tveganje za srčne bolezni in kap. Dolgoročno se lahko zmanjša tudi tveganje za mentalne bolezni, kot sta demenca in Alzheimerjeva bolezen. 

Preverite še:

Kako hoja po stopnicah koristi zdravju? 

Ko se povzpnete po stopnicah, srce začne hitreje poganjati kri po žilah, ki prenaša kisik do mišic in drugih vitalnih organov. Večkrat, kot se povzpnete navzgor, bolje je za vaše srce. Pravzaprav vsaka aktivnost, ki pospeši srčni utrip, pozitivno vpliva na zdravje. 

  • Boljše delovanje srca: Vadba zmanjša stres na srce in srčno-žilni sistem, kar izboljša cirkulacijo in tako kot smo omenili, zmanjša tveganje za srčne bolezni. 
  • Manjše tveganje za kronične bolezni: Če povečate čas za gibanje in vsak dan hodite po stopnicah, lahko precej zmanjšate tveganje za kronične bolezni, kot je visok krvni tlak, diabetes, povišan holesterol, debelost ...
  • Zdravi možgani in boljše razpoloženje: Tudi to smo vam delno že izdali: aktivnejši ljudje imajo manjše tveganje za demenco in druge mentalne bolezni, lažje je tudi obvladovanje stresa in anksioznosti. 
  • Preprečevanje poškodb: Nekje pri 30. letih mišice pričnejo slabesti. To je del procesa staranja, kar pa lahko upočasnite z rednim gibanjem. Z redno hojo po stopnicah in drugimi aktivnostmi boste okrepili mišice in kosti ter s tem preprečili padce in druge poškodbe. Pri starejših ljudeh to pomeni bolj samostojno življenje. 

Vendar previdno, ne pretiravajte s hojo po stopnicah: začnite zmerno, posebno če trenutno niste aktivni. Dovolj bo, če se vsak dan enkrat ali dvakrat sprehodite po stopnicah, oziroma prehodite več nadstropij. Potem počasi v teden vpeljite tudi daljše eno urne vadbe, npr. vodeno vadbo ali kakšno uro vadbe z osebnim trenerjem. Ko boste v boljši kondiciji, stopnjujte aktivnosti. In tu je še ena dobra lastnost hoje po stopnicah: zjutraj vas lahko prebudi bolje kot skodelica kave, saj boste s pospešenim utripom in dobro prekrvavljenimi možgani precej lažje razmišljali. 

Splača se poskusiti!

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek