Kako fitnes aplikacija na telefonu ve, koliko korakov ste naredili – še posebej, če je telefon v vaši torbi?

19. 11. 2023
Deli
Kako fitnes aplikacija na vašem telefonu ve, koliko korakov ste naredili – in zakaj ti to morali večkrat preveriti (foto: Profimedia)
Profimedia

In kako natančen je v resnici ta števec korakov.

Vaš telefon za merjenje razdalje uporablja GPS. Vendar tudi če boste GPS onemogočili, boste opazili, da vaš telefon še vedno šteje korake. To omogočajo senzorji, ki so vgrajeni v telefonu – običajno merilnik pospeška (akcelerometer) in žiroskop. 

Prvi meri premike telefona v 2D ravnini, zazna lahko, ali hodite, tečete ali stojite pri miru, tako da analizira spremembe v hitrosti, medtem ko žiroskop spremlja smer, v katero je telefon obrnjen, torej orientacijo in rotacijo. 

Naprava nato podatke iz merilnika s pomočjo algoritma pretvori v korake. 

Po mnenju strokovnjakov je zato za štetje korakov najbolje, če je naprava na boku – telefon v žepu bi moral šteti natančneje kot če ga imate v torbi. 

Kako natančni so pri štetju telefoni v resnici?

Študija, objavljena leta 2022, je poskušala preveriti natančnost tovrstnih aplikacij za pametne telefone. Primerjali so rezultate medicinskega akcelerometra, ki so ga udeleženci nosili na boku, s tistimi iz aplikacije WeRun. 

103 posamezniki so za štetje korakov tri tedne uporabljali obe aplikaciji hkrati. Študija je pokazala, da je aplikacija povprečno dnevno število korakov, ki je štelo okoli 8.500 korakov, precenila za skoraj 500 korakov. 

Bi morali zato opustiti štetje korakov? 

Uporaba aplikacije oz. telefona v ta namen ima lahko kljub temu nekaj prednosti, zato le večkrat preverite:

  • Čeprav štetje ni vedno natančno, bo hitro in precej bolj jasno, koliko se v resnici gibate.
  • To vam lahko pomaga postaviti specifične in dosegljive cilje, povezane z aktivnostjo. 
  • Štetje korakov vas lahko motivira. 
  • Posledično, ker vas spodbuja, da hodite več, se lahko zmanjša tveganje za kronične bolezni, kot so demenca, bolezni srca in ožilja, prezgodnjo smrt …

Preverite: Kaj sem pridobila (in kaj izgubila), ko sem dva meseca vsak dan prehodila 10.000 korakov

Pa tudi nekaj slabosti (na katere bodite vedno pozorni):

  • Štetje korakov lahko postane obsesivno in nezdravo, če si prizadevate doseči nerealen cilj. 
  • Odvisno od cilja: samo štetje korakov je lahko nezadostno, saj intenzivnost in trajanje telesne dejavnosti nista vključeni.
  • Za nekatere pa je lahko tudi demotivirajoče, če ne dosegajo svojih ciljev in se primerjajo z drugimi. 

Zaključek

Štetje korakov je lahko uporabno orodje, ni pa čarobna paličica in vsekakor ne more nadomestiti zdravega življenjskega sloga. Štetje kombinirajte z drugimi metodami merjenja, kot so spremljanje srčnega utripa, moči, gibljivosti … 

Raziskava: Accuracy of steps measured by smartphones-based WeRun compared with ActiGraph-GT3X accelerometer in free-living conditions; drugi viri: BBC, Mayoclinic

Preverite tudi:

Ste starejši od 60 let? Ko se boste naslednjič odpravili ven, najprej preverite to stvar!