Otroci in pravila: Prav vsak se jih lahko nauči!

10. 6. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Otroci in pravila: Prav vsak se jih lahko nauči! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Otroci so čudoviti. Najlepša in najdragocenejša bitja.

Bogatijo naša življenja, a če smo čisto iskreni, nas znajo včasih s svojim trmastim obnašanjem spraviti tudi ob živce. Pa ni treba, da je tako! Starši lahko z določitvijo meja in pravil otroku celo pomagajo.Otrok se lahko osnovnih pravil oziroma povezav nauči že kot dojenček. Opazi denimo, da se starši ukvarjajo z njim, če joče. Zato je pomembno, da se starši s svojim otrokom ukvarjajo tudi v trenutkih, ko ne spi in je razpoložen. Drugače se razvije povezava: če želim dobiti pozornost, moram jokati. Poleg tega je treba otroku ponuditi priložnost, da se zna umiriti tudi sam – to pomeni, da ob jokanju ponoči ne stopimo takoj k njegovi posteljici, temveč malo počakamo.

Ko so malce večji, znajo zelo dobro opaziti, kdaj starš misli resno in kdaj ne. Če se otrok denimo ne pusti privezati v varnostni sedež, enostavno ne odpeljite, dokler tega ne stori. Veliko staršev si misli, da nimajo časa še za te 'igrice, kdo bo koga' ali pa se bojijo odziva otrok in tako ne postavijo nobene meje.

Prevečkrat starši tudi pustijo otrokom, da oni določajo pravila. To ni dobro za nobeno stran. Otrok je ob tem obremenjen, starši znervirani, otrok pa se iz tega nauči: če se bom vedel neprimerno, bodo poskrbeli zame in na koncu bo po moje. Pa vendar so starši tisti, ki morajo vedeti, kaj otrok sme in česa ne. In tudi, kaj se zgodi, če se njihov otrok ne drži pravil.

Če se otrok stalno upira, to tudi ni dobro za njegov nadaljnji razvoj, saj se tako krepi predvsem njegov egoizem. Ne nauči se, da je pomemben on, a tudi drugi, temveč se skorajda ne zaveda potreb drugih in se zato zelo težko vključi v ekipo ali skupino. Popolnoma normalno je seveda, da se otrok od časa do časa vede neprimerno. Skozi določene faze je enkrat pač treba iti. Tudi če je naporno.

Štiri zlata pravila za starše

1 Pri otroku izpostavljajte pozitivne lastnosti in ga ne pozabite pohvaliti.

2 Spodbujajte otrokovo samozavest, tako da mu denimo pustite, da stvari, ki jih obvlada, naredi sam.

3 Z njim govorite jasno in direktno.

4 Besedam naj sledijo dejanja.

Štiri stvari, ki se jim kot starš raje izognite

1  Preveč govorjenja.

2 Vprašanjem zakaj? (na primer: Zakaj spet nagajaš sestrici?)

3 Napovedovanjem posledic, ki jih pozneje ni.

4 Zmerjanju, grožnjam, nesorazmernih kaznim – in seveda vsaki obliki nasilja.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek