To so zaskrbljujoče posledice prevelike količine kofeina (in ne govorimo o nespečnosti!)

2. 7. 2023
Deli
To so zaskrbljujoče posledice prevelike količine kofeina (in ne govorimo o nespečnosti!) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste spet v posteljo odšli prepozno in sedaj želite nadoknaditi z nekaj skodelicami kave? Še enkrat premislite ...

Tokrat vam ne bomo predavali o tem, da zaradi prevelikih količin kofeina ne boste morali spati (kar drži), pač pa vas bomo opomnili na vse ostale posledice, ki niso mačji kašelj. 

Kavoljubci raje omejite vnos kave v svoje telo, saj vam mogoče že sporoča, da je bilo kofeina preveč. Ste opazili kakšen znak?

Postanete anksiozni

Kofein je znan po tem, da izboljša pozornost, zato si ga radi privoščimo zjutraj, ko moramo možgane prebuditi pred delom. Ker se prične sproščati adrenalin, imamo nekaj časa zares več energije in smo pripravljeni na dan. 

Kadar kavo pijete preveč pogosto, so zgornji občutki vedno prisotni in sčasoma vodijo v anksioznost, tudi če drugače s tem nimate težav. 

Če ste opazili, da ste po nepotrebnem živčni in nemirni ter to začenja puščati posledice pri vašem delu, naj bo nekaj kav dnevno brezkofeinskih. 

Prebavne težave

Velikokrat ljudje kavo pijejo zjutraj, saj pomaga prebuditi njihovo črevesje. Odvajalni učinek, ki ga ima kava, pripisujemo fastrinu - hormonu, ki ga proizvaja želodec, ko pospeši aktivnost v debelem črevesju. Še več, podoben učinek ima tudi brezkofeinska kava. 

Prevelike količine kave lahko zato vodijo v drisko in težave z izločanjem. 

Visok pritisk

V splošnem kofein ne poveča tveganja za bolezni srca in kap pri večini ljudi. 

Lahko pa vseeno dvigne krvni tlak, s tem ko vpliva na živčni sistem. Visok pritisk pa predstavlja tveganje za srčni napad in kap, saj lahko dolgoročno poškoduje arterije in ovira pretok krvi v srce in možgane. 

Na srečo je vpliv kofeina na pritisk začasen, največji vpliv pa ima na ljudi, ki ga niso vajeni. 

Pospešen srčni utrip

Stimulativni učinki kave lahko pospešijo vaš utrip srca. Dolgoročno lahko vodi do atrijske fibrilacije (pogoste motnje srčnega ritma), kar so ugotovili pri mladih, ki so uživali energijske pijače z veliko vsebnostjo kofeina. To se ne zgodi vsakomur, vendar bodite pozorni in ob spremembi srčnega utripa zmanjšajte količine kofeina, ki ga dnevno uživate. 

Utrujenost

Kava in drugi napitki s kofeinom so znani po tem, da dvignejo raven energije. Lahko pa imajo tudi nasproten učinek in postanete še bolj utrujeni, ko kofein zapusti telo. 

Ste kdaj opazili, da ste en dan polni energije, ki ste jo dobili s kofeinom, naslednji dan pa ste precej utrujeni in ta isti kofein ne pomaga več? Ja, to se lahko zgodi. 

Da bi se izognili učinku, pijte kofein v zmernih količinah. 

Bonus video: Prisluhnite aktivni podkastu! 🎧

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek