Jih prepoznate? To so 3 fraze, ki jih narcisi pogosto izrečejo med prepirom

28. 2. 2024
Deli
Narcistična osebnostna motnja je med drugim prepoznavna predvsem po posameznikovi pretirani samovšečnosti, občutku večvrednosti in odsotnosti empatije. (foto: Profimedia)
Profimedia

Narcistična osebnostna motnja je med drugim prepoznavna predvsem po posameznikovi pretirani samovšečnosti, občutku večvrednosti, potrebi po občudovanju in odsotnosti empatije. 

Med prepirom lahko marsikdaj izrečemo kakšno stvar, za katero kasneje obžalujemo, toda nekatere fraze med prepirom lahko marsikaj razkrijejo o posameznikovi osebnosti.

Psihologi poudarjajo, da lahko določene besedne fraze, ki se izgovorijo med prepirom, celo ponazarjajo na narcistično osebnostno motnjo. Erin Leonard, psihoterapevtka iz Indiane, razkriva nekaj značilnih stavkov, ki so lahko poznani tistim, ki imajo opravka z narcističnim partnerjem.  

Ne spreglejte:

Besedne zveze manipulacije, ki jih narcis uporablja med prepirom

Osebe z narcistično osebnostno motnjo lahko med pogovorno interakcijo na prvi pogled uporabljajo nedolžne besedne zveze, ki pa so v resnici izredno manipulativne.  

Nezmožnost sočutja

Ob interakciji z narcisom ste lahko ob prepiru deležni besedne zveze: »Žal mi je, da se tako počutiš.« Psihoterapevtka meni, da to lahko predstavlja toksično obnašanje v odnosu, saj namesto da bi se partner postavil v vašo kožo in poskušal razumeti, kako se počutite, to takoj zavrne in občutek označi za vašega.  

Bolj sočutni odgovori v tem primeru bi na primer bili: »Ne vem, zakaj se tako počutiš, toda želim razumeti,« ali podobni stavki, ki spoštujejo vaša čustva, četudi je partnerjev pogled drugačen.  

Krivda je vedno na drugi strani

Druga rdeča zastava je, če vas partner takoj obtoži kot krivca za konflikt in na primer izpostavi »vaše težave z jezo«. »Biti neutemeljeno napaden za krivca prepira, kljub temu, da to nisi, je lahko frustrirajoče. Naravno je, da se v tej situaciji razburite. Vendar pa narcis to pogosto izkoristi in vas obtoži, da imate težave z brzdanjem jeze. V resnici je večkrat ravno nasprotno.  

Obtoževanje

Pozorni bodite tudi na besedno frazo »vse si uničil-a«. »Lahko gre za poskus narcisoidnega partnerja, da bi zadal občutek krivde,« poudarja strokovnjakinja. V tovrstnih primerih se oseba na drugi strani lahko obnaša kot, da je resno prizadeta in noče govoriti z vami. »V vsakem primeru sporoča, da vaše izražanje čustev v razmerju ni dobrodošlo,« dodaja Leonardova.  

Ob tem je dobro poudariti, da tudi v zdravem in harmoničnem odnosu prihaja do različnih mnenj in težav, o katerih je kljub razlikam in drugačnim pogledom možno razpravljati brez obtoževanja in kaznovanja drugače mislečega. To je med drugim tisto, kar je v toksičnem odnosu ključen manjkajoč dejavnik. 

Vir: dailymail.co.uk

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek