Nina Osenar o odtegnitveni krizi po prenehanju jemanja antidepresivov: "Tresla sem se kot narkoman."

23. 10. 2023
Deli
Nina Osenar o odtegnitveni krizi po prenehanju jemanja antidepresivov: "Tresla sem se kot narkoman." (foto: Goran Antley)
Goran Antley

Za zdravljenje depresije se pogosto uporabljajo razna zdravila. Gre za močne učinkovine, ki vplivajo na naše možgane. Ko pa z jemanjem prenehamo, lahko občutimo močne posledice.

Če ste v položaju, ko čutite, da bi lahko prenehali z jemanjem antidepresivov, je to v splošnem zelo dobra novica. A samo prenehanje jemanja je ni vedno enostavno.

Po prenehanju jemanja lahko namreč nastopi odtegnitvena kriza, ob tem pa obstaja celo nevarnost, da ponovno nastopi depresija. Na portalu theconversation.com poročajo, da je odtegnitvena kriza še posebej pogosta pri tistih, ki jemljejo antidepresive dlje časa.

Zakaj pride do odtegnitvene krize?

Antidepresivi lahko povzročijo neželene učinke, kot so povišana telesna masa, utrujenost, spolna disfunkcija in nespečnost. Zaradi tega je razumljivo, da si bodo posamezniki želeli čim prej prenehati z jemanjem. 

Toda postopek opuščanja prinaša tveganja, zato se je pomembno posvetovati z zdravnikom in skupaj sestaviti dober načrt.

Vaše telo se je navadilo, da ima zdravila v svojem sistemu, zato lahko prenehanje jemanja povzroči neželene učinke.

Pojavijo se lahko gripi podobni simptomi, kot so glavobol, bolečine v telesu in znojenje, težave s spanjem, razdražljivost, slabost, bruhanje, motnje ravnotežja, zmedenost, tesnobo in vznemirjenost. V nekaterih primerih se lahko celo zgodi, da v času odtegnitvene krize ponovno nastopi depresija.

O odtegnitveni krizi je spregovorila tudi Nina Osenar

V nedavnem intervjuju je slovenska zvezdnica razkrila, da se je sama soočala z izjemno hudo obliko odtegnitvene krize. Z jemanjem antidepresivov je pričela v upanju, da bi uredila svoj spanec. Ko je videla, da zdravila ne učinkujejo, je želela prenehati z jemanjem, takrat pa so nastopile resne težave.

"Rekli so mi, da mi bodo antidepresivi uravnali spanje, a mi ga niso. Sem pa doživela zelo hudo odtegnitveno krizo. Sodim med 40 - 60 % ljudi, ki so doživeli hude odtegnitvene simptome.

Tresla sem se kot narkoman, ki se odvaja od heroina. Mož me je držal v rokah in jaz sem se tresla kakor majhen otrok. Čutila sem uničujoče bolečine v glavi, iz nosu mi je tekla kri, zobe mi je vleklo skupaj, nisem mogla odpirati čeljusti. Imela sem osem tednov driske, shujšala sem na 45 kilogramov," pripoveduje Nina.

Kako prenehati z jemanjem antidepresivov?

Na portalu theconversation.com opozarjajo, da veliko tveganje predstavlja, če se opuščanja lotimo prehitro - na ta način obstaja večja verjetnost, da pride do ponovne depresije.

Ameriško psihiatrično združenje in Center za duševno zdravje Združenega kraljestva predlagata, da antidepresive jemljete do nekaj tednov po prenehanju simptomov depresije, zlasti če ste jih jemali več let. Ključni cilj pri tem je preprečiti ponovitev depresije.

Traja od štiri do osem tednov, da antidepresiv začne učinkovito delovati, in prav toliko časa bo trajalo, da se vaše telo navadi, da ga ne jemljete.

Pomembno je, da se opuščanja lotite postopno, skladno z načrtom, ki ga predpiše zdravnik. Ob tem je dobro pozorno spremljati morebitne spremembe v počutju. Med opuščanjem vam lahko služi tudi pogovor s psihologom ali psihoterapevtom.

Kaj pa, če doživite odtegnitev?

Če trpite za hudimi odtegnitvenimi simptomi, vam morda lahko pomaga, če se vrnete na nižji odmerek zdravila in celotno opuščanje nekoliko opočasnite.

Priporočljivo je tudi, da v tem času še dodatno posrkbite za svoje zdravje in počutje z dobrimi spalnimi navadami, zadostno količino vadbe, družabnimi dejavnostmi, hobiji ter ustrezno prehrano.

Vsekakor se pred opuščanjem antidepresivov posvetujte z zdravnikom. Upoštevajte nasvete strokovnjaka in skupaj sestavite načrt, ki bi za vaše individualno stanje bil najbolj smiseln.

Vir: theconversation.com 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek