"Moj starejši sin je alkoholik, mlajši je na isti poti. Ko sta pijana je hudo. Kaj naj naredim?" (Materina stiska)

28. 6. 2023
Deli
"Moj starejši sin je alkoholik, mlajši je na isti poti. Ko sta pijana je hudo. Kaj naj naredim?" (Materina stiska) (foto: Profimedia)
Profimedia

Alkoholizem je resna težava, ki je tudi v Sloveniji razširjena poblematika in razlog za marsikatero nepotrebno nevšečnost.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje ocenjujejo, da se prekomernemu pitju alkohola vdaja okoli 250.000 Slovencev. Toda niso zgolj alkoholiki tisti, ki imajo posledice pitja alkohola, saj prinaša mnogo negativnih posledic za zdravje.

S posledicami se sooča tudi marsikdo, ki je v neposredni bližini, saj alkoholizem prinaša razdiralnost v družinskih in ostalih odnosih. S težavami alkoholizma se neposredno srečuje tudi mama dveh sinov, ki sta zasvojena z alkoholom. Na spletnem portalu nypost.com je na svetovalko naslovila svojo stisko.

Vprašanje zaskrbljene matere:

»Imam odrasla otroka, stara 51 in 43 let, ki se prepirata in sovražita zaradi prekomernega pitja alkohola. Moj starejši sin je alkoholik. Mlajši je na isti poti. Ko sta pijana, se res hudo prepirata in to me razdvaja. Ne želim več sodelovati pri tem. Vse svoje frustracije izlijeta na meni. Vsak krivi drugega. To je materina najhujša nočna mora. Starejši živi z mano, mlajši pa mi grozi, da ne bo prišel na obisk, ker je tu njegov brat. Zelo sta ljubosumna drug na drugega. Prosim, svetujte mi.«

Odgovor svetovalke:

»Draga mama. Potegnite črto. Niste nemočni in ni vam treba prenašati slabega vedenja svojih sinov. Rešitve obstajajo. Za začetek se pričnite udeleževati srečanj za moralno podporo. Povejte svojima »fantoma«, ki se spopada ki se spopadata z alkoholom, da v vašem domu ne boste več dopuščali alkohola.

Ko ste že pri tem, poskrbite, da bosta vedela, da ste naveličani njunega medebojnega rivalstva. Če ne moreta reševati sporov kot odrasli osebi, ju seznanite, da ju ne želite pri sebi. Prepričajte se, da starejši sin ve, da si bo moral poiskati drugo stanovanje, če se ne bo uklonil in dobil pomoči pri odvajanju od alkohola. Mlajšemu sinu je treba povedati, da ga želite videti le, če je trezen. Karkoli se bo zgodilo potem, bo bolje kot kaos, v katerem trenutno živite.« 

Morda bi vas zanimalo tudi:

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek