Moški, ki se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov se danes sooča z resnimi težavami

15. 4. 2023
Deli
Moški, ki se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov se danes sooča z resnimi težavami (foto: Profimedia)
Profimedia

Guinnessova knjiga rekordov je ena najbolj prodajanih knjig na svetu. Nekateri pa zapostavljajo lastno zdravje v želji, da bi se vanjo zapisali...

Pomanjkanje spanja lahko privede do številnih težav; od šibkejšega imunskega sistema, pa do povišanega krvnega tlaka.

Težave zaradi pomanjkanja spanja je na lastni koži občutil tudi Randy Gardner, ki je kot 17-letnik skupaj s prijateljem želel podreti svetovni rekord v ohranjanju budnosti.

Prijatelja sta morala pripraviti znanstveni projekt v šoli in dobila sta idejo, da bosta raziskovala, kaj se zgodi z našimi možgani takrat, ko ne spimo. Želela sta ugotoviti, kako pomanjkanje spanja vpliva na kognitivne sposobnosti.

Met kovanca je odločil, da bo Randy tisti, ki bo stal buden. Prijatelj je ostajal buden z njim prve 3 dni, nato pa je podlegel in si privoščil spanec. 

Randy je vztrajal in ostajal buden, njegovi starši pa so bili ob tem zelo zaskrbljeni. Skrbelo jih je, da bo takšno pomanjkanje spanja sinu zelo škodilo, saj je takrat bilo že znano, do kakšnih posledic lahko pride zaradi predolge budnosti.

Posledice so se kazale tudi pri Randyju: v času budnosti je prihajalo do nihanja razpoloženja, težav s koncentracijo, izgube spomina ter celo halucinacij.

Skupno je najstnik bil buden kar 264 ur, kar znaša točno 11 dni. S tem je Randy podrl takratni rekord in zaključil z znanstvenim eksperimentom. Po koncu raziskave je bil sprejet v bolnišnico, v kateri je spal 14 ur.

Ko se je Randy zbudil, se je počutil dobro in sprva je kazalo, da najstnik nima nobenih posledic. Kasneje pa je priznal, da že desetletja trpi zaradi neznosne nespečnosti ter nihanja razpoloženja.

"Bil sem res slaba družba. Vse me je vznemirilo in obnašal sem se zelo podobno, kot takrat, ko sem bil buden," je povedal za BBC.

Tuji mediji poročajo tudi o primeru Američana po imenu Tony Wright, ki je prav tako skušal podreti rekord za najdaljšo budnost. Rekorda mu sicer ni uspelo podreti, a vseeno pravi, da mu je 11 dni budnosti prineslo dolgoročne posledice; med drugim se danes bori tudi z duševnimi težavami.

Danes pa rekord drži Robert McDonald, ki je leta 1986 ostal buden preko 453 ur, kar znaša skoraj 19 dni.

Po Robertu so se pri Guinnessovi knjigi rekordov odločili, da nehajo spremljati rekord za najdaljšo budnost ravno zaradi nevarnosti, ki so povezane s pomanjkanjem spanja.

Vir: unilad.com

Morda bi vas zanimalo tudi:

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

Epizodi prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek