Presunljivo: medtem, ko je njen oče umiral za rakom, je odkrila štiri stvari, o katerih nihče ne govori

29. 3. 2024
Deli
Jessica Ariel Wendroff s svojim očetom. (foto: Posnetek zaslona/nypost.com)
Posnetek zaslona/nypost.com

Zgodnje odkrivanje raka lahko poveča možnosti za preživetje, toda nekateri to zahrbtno bolezen na žalost odkrijejo šele, ko se razširi. 

S slednjim scenarijem se je srečala Jessica Ariel Wendroff, katere oče je imel četrti stadij raka na mehurju. Za spletni portal New York Post je razkrila štiri težka dejstva o rakavi bolezni, o katerih se običajno ne govori. Katera so?

1. Raznolika izmenjava čustev strahu, tesnobe in jeze  

Pri bolnikih z neozdravljivimi boleznimi je večkrat možno opaziti raznoliko izmenjavo strahu, tesnobe in jeze. Po podatkih Crown Hospica so tovrstna čustva najpogosteje posledica bolečine in intenzivnih čustev ob misli na smrt. 

Wendroffova je bila ob obisku očeta v bolnišnici v pričakovanju, da bo oče sentimentalen. Na svoje presenečenje je ugotovila, da je zelo jezen.»Bes, ki ga je čutil, je bil zanj izjemno nenavaden, toda odkrila sem, da je del vznemirjenosti in osebnostnih sprememb, ki so značilne za bolnike z rakom,« je povedala.  

Ne spreglejte:

2. Izjemno čustveno naporna izkušnja za bolnika in družino

Kanadsko združenje za boj proti raku, v povezavi z rakavim obolenjem opisuje različne preobrate in konstantne vzpone in padce. Tovrstno stanje primerjajo s čustvenim toboganom, ki se prične od diagnoze naprej. Ponavljajoči težki občutki pogosto vodijo v frustracijo in izčrpanost, tako za bolnika, kot tudi za družinske člane.

»Če ima nekdo od vaših bližnjih raka, se počutite ujete in nemočne. Nimate nadzora nad situacijo in ste prisiljeni gledati svoje ljubljene, kako trpijo, brez možnosti, da bi ublažili njihovo bolečino«, dodaja Wendroffova.

3. Zmedenost in pomanjkanje apetita ob koncu življenja

Eden izmed manj znanih stranskih učinkov, ki se pojavi pri ljudeh z rakom, še zlasti pri tistih, ki so blizu smrti, je med drugim tudi delirij. Po podatkih ameriškega nacionalnega inštituta za raka, je delirij duševna zmedenost, ki vključuje spremembe v zavesti, mišljenju, presoji, vzorcih spanja in vedenju.  

»Iz prve roke sem videla delirij, ko sem poskušala prepričati očeta, da se poslovi od mene. Mislila sem, da me bo objel in mi rekel, da me ima rad. Namesto tega so bile njegove oči prazne. Srce me je bolelo, ker sem vedela, da se ne bom mogla primerno posloviti,« je povedala Jessica.  

Med zadnjim obiskom oče ni spregovoril skoraj besede več, prav tako ni imel apetita. Pomanjkanje apetita je še eden izmed pogostih posledic raka. Prav tako lahko ob zadnjih fazah raka, že majhne količine hrane človeku povzročijo nelagodje in slabo počutje.    

4. Težka in žalostna bitka ob koncu življenja

Ob očetovi težki bolezni, ob čemer je bila Wendroffova priča očetovim neznosnim bolečinam, je pričela upati, da bo umrl, saj bi ga smrt rešila trpljenja.

Na portalu Webmd razkrivajo, da se lahko v nadaljevalnih fazah rakavega obolenja pojavi bolečina, ki je posledica tega, da rak prevzame tkivo. Prav tako lahko tumor pritisne na kosti, živce ali organe, ob čemer lahko nekateri tumorji sproščajo kemikalije, ki povzročajo bolečino ali bolečo reakcijo v telesu.

»Ko sem opazovala svojega očeta skozi napredovalo fazo raka na mehurju in bila priča brutalnosti raka, sem sklenila, da bi raje umrla zaradi napada morskega psa, kot zaradi kakršnega koli raka četrtega stadija. To bi bila enako grozna, a veliko hitrejša smrt,« še zaključuje.  

Preberite še:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek