Ali spadate v eno od 13 skupin ljudi, ki so najbolj občutljivi za vremenske razmere?

30. 3. 2016
Deli
Ali spadate v eno od 13 skupin ljudi, ki so najbolj občutljivi za vremenske razmere? (foto: Profimedia)
Profimedia

Po besedah strokovnjakov obstaja 13 skupin ljudi, ki so precej občutljive za vremenske razmere. Preberite, kako na naše telo vplivajo nagle vremenske spremembe, kdo ima najbolj izrazite težave in kaj je najbolje storiti.

Hitre otoplitve

Hitre otoplitve in nagle ohladitve, pri čemer dnevna temperatura niha tudi za več kot 10 stopinj, vsekakor vplivajo na zdravje. Od meteoropatskih reakcij so najpogostejše omotice, glavoboli, bolečine v kosteh in zglobih.

Strokovnjaki opozarjajo, da moramo biti previdni, opozarjajo tudi, da morajo biti previdni tudi tisti, ki imajo bolezni srca, ožilja in pljuč. S spremembami zračnega tlaka, temperature in vlažnosti zraka se lahko pojavi poslabšanje stanja pri astmatikih in osebah z zvišanim krvnim tlakom.

Hitre ohladitve

Ko se ohladi, prvo pomoč največkrat kličejo srčni bolniki z bolečinami v prsih, ker reagirajo na hladno in vetrovno, kar lahko izzove angino pektoris in morebitna poslabšanja počutja.

Hitre ohladitve povzročajo krče krvnih žil, ki lahko povzročijo hipertonično krizo, medtem ko zaradi padca zračnega tlaka prihaja do zmanjšanja količine kisika v organizmu, natančneje pomanjkanje kisika v srčni mišici in možganih. Zaradi težav lahko pride do bolečin v prsih in glavi.

Povečana vlažnost v ozračju in močan veter se odražata tudi na stanje kože in kožnih bolezni. Kronično oboleli so v teh dneh lahko utrujeni in brez volje ter koncentracije. Medtem ko se bodo osebe z nižjim pritiskom verjetno počutile zaspano in upočasnjeno.

Tisti, ki imajo težave s kostnim in sklepnim sistemom, lahko začutijo bolečine in krče v mišicah.

13 skupin občutljivih ljudi

Po besedah strokovnjakov obstaja 13 skupin ljudi, ki so precej občutljive za vremenske razmere.

Najbolj izrazite težave imajo

  • revmatiki,
  • astmatiki,
  • srčni bolniki z angino pektoris in hipertenzijo,
  • osebe, ki imajo razjedo na dvanajsterniku in želodcu,
  • kakor tudi osebe, ki imajo različne psihične težave, predvsem psihoze.

Astmatiki lahko recimo reagirajo že 48 ur pred naglimi vremenskimi spremembami in spremembami temperature. Zaradi tega je zaželeno, da ljudje, občutljivi za nagle vremenske spremembe, spremljajo bionapovedi, da bi s pomočjo nasvetov zdravnika prebrodili nihanje v vremenu s čim manj težav.

Fiziološki stres

Vremenske spremembe so fiziološki stres, na katerega se organizem poskuša prilagoditi. Telo zdrave osebe reagira drugače kot telo bolnega človeka. V takšnih situacijah je treba spoštovati enostavno zlato pravilo – umirjenost.

Treba je omejiti fizične aktivnosti, ni dobro pretiravati s hrano, predvsem ne z masnimi in slanimi jedmi.

Če je treba terapijo spremeniti, je najbolje, da bolnik pokliče zdravnika in se z njim dogovori. Najpogosteje je treba odmerek zdravil spremeniti pri osebah, ki imajo hipertenzijo. Zdravnik, ki nudi nujno pomoč, ne spremeni vrste zdravil, ki jih bolnik jemlje, to mora narediti osebni zdravnik, ki skrbi za pacienta, lahko pa da nasvet, ali je treba zmanjšati ali povečati odmerek zdravil.

Vremenske spremembe vplivajo tudi na otroke

Hitre vremenske spremembe vplivajo na fiziološko stanje otrok, katerih organizem se še ni privadil na zunanje pogoje, pri mladih v puberteti zaradi hormonskih sprememb, kakor tudi pri nosečnicah in ženskah v menopavzi. Tegobe so bolj izrazite pri starejših, ampak tudi pri tistih, ki imajo osteoporozo ali kakšne revmatične bolezni.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek