Pri ženskah obstajajo posebni dejavniki tveganja za možgansko kap in znaki, ki jih ne bi nikoli povezali s to boleznijo!

1. 3. 2024
Deli
Pri ženskah obstajajo posebni dejavniki tveganja za možgansko kap in znaki, ki jih ne bi nikoli povezali s to boleznijo! (foto: Profimedia)
Profimedia

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje možganska kap prizadene enega prebivalca vsaki dve uri in bolnišnice vsako leto sprejmejo nekaj nad 4.000 bolnikov. Skoraj četrtina jih umre v prvem letu po možganski kapi. 

Možganska kap v starostni skupini do 75 let precej pogosteje prizadene moške, po 75. letu pa je pogostejša pri ženskah, še pišejo na strani NIJZ.

Vendar možganska kap nikakor ni bolezen, ki prizadene le ljudi v starosti. Vsako leto kar 16 odstotkov vseh prizadene osebe, stare od 15 do 49 let, 62 odstotkov pa prizadene osebe, mlajše od 70 let. Po navedbah WHO bo pojavnost možganske kapi še naraščala. 

A kar 80 odstotkov možganih kapi lahko preprečimo!

»Približno 80 odstotkov možganih kapi lahko preprečimo, če sledimo priporočilom in odpravimo ali zmanjšamo dejavnike tveganja, ki vodijo do nje,« opozarja prim. dr. sc. Vesna Matijević, nevrologinja s Klinike za nevrologijo KBC Zagreb. 

To se zelo pogosto zgodi po možganski kapi. Takrat večina spremeni pogled in prioritete, prevzame zdrave navade, slabe opusti. Žal pa še vedno obstaja določeno število žensk, ki po določenem času nove in zdrave navade opustijo, prenehajo skrbeti zase. Spet so tu dejavniki tveganja: visok krvni tlak, zvišan holesterol in krvni sladkor, kajenje, čezmerna telesna teža, premalo gibanja, še razloži nevrologinja. Kap se ponovi, izid zdravljenja in rehabilitacija pa je vsakič slabša.

Ne spreglejte še:

Znaki možganske kapi

Znaki se pojavijo nenadoma in vključujejo:

  • motnjo govora (nerazločen, nejasen ali nesmiseln govor),
  • ohromelost roke,
  • povešena stran obraza.
  • Pojavijo se lahko tudi motnje vida ali zoženje vidnega polja,
  • vrtoglavica in hud glavobol, ki ga lahko spremljajo slabost, bruhanje in motnje zavesti,
  • motena sta lahko ravnotežje in koordinacija.

Posebnost možganske kapi pri ženskah 

Posebnost možganske kapi pri ženskah so zmedenost, dezorientiranost, omedlevica, neenakomerno dihanje ali nenadna sprememba vedenja, kolcanje, razdražljivost, ki jih pogosto ne prepoznamo kot simptom možganske kapi, za zadovoljna.hr tudi pojasni dr. Vesna Matijević.

Ker je pri možganski kapi zelo pomembna hitrost ukrepanja, je dobro, da si vsi zapomnimo znake. Možganska kap uniči 32.000 živčnih celic na sekundo. Hitrejša zdravniška oskrba pomeni tudi večje možnosti za ozdravitev.

Ženske imajo tudi posebne dejavnike tveganja

Tako kot pri preostali populaciji so tudi pri ženskah najpogostejši vzroki za možgansko kap povišan krvni tlak, zvišan holesterol in krvni sladkor, kajenje, pretirano uživanje alkohola, čezmerna telesna teža in premalo gibanja. To so dejavniki tveganja, na katere lahko, znamo in moramo vplivati.

Vendar pri ženskah obstajajo tudi nekateri posebni dejavniki tveganja, kot je jemanje peroralnih kontraceptivov. Nevrologinja zato svetujem vsem, pri katerih obstaja več dejavnikov tveganja, da se posvetujejo o drugi obliki kontracepcije. 

Podobno je s hormonsko nadomestno terapijo, tudi pojav migrene z avro pri mlajših ženskah je povezan z nekoliko večjo pojavnostjo možganske kapi, zlasti če uporabljajo tudi preoralne kontraceptive. 

A kot opozarja dr. Vesna Matijević: 80 odstotkov možganskih kapi je mogoče preprečiti, glavno vlogo pa ima bolnica sama, ki lahko ob podpori stroke svoje številke spravi v red. 

»Torej, uredite krvni tlak, sladkor in holesterol, nadzorujte telesno težo, prenehajte kaditi in piti alkohol, poiščite najboljši način telesne dejavnosti. Vsakodnevni polurni sprehodi bodo naredili čudeže,« svetuje dr. Matijević.

Nihče drug ne more biti odgovoren za naš življenjski slog in zdravje in nihče ne bo znal za nas poskrbeti bolje kot mi sami. 

Viri: zadovoljna.hr, NIJZ

Preverite še: Vsak dan sem šla na sprehod – to se je zgodilo z mojim telesom