Kako se med prazniki izogniti napihnjenosti? Imamo nekaj trikov!

19. 12. 2023
Deli
Vas med prazniki muči napihnjenost? Lahko se ji izognete s preprostimi triki. (foto: Profimedia)
Profimedia

Spet miza polna prazničnih dobrot, ki se jim ne morete upreti. Vas že sedaj skrbi, da boste (spet) med prazniki napihnjeni? Temu se lahko izognete. 

Tisti, ki se večkrat soočate z napihnjenostjo, ste zagotovo že ugotovili, kaj vam jo povzroča in se lahko določenim živilom izognete ter jo s tem preprečite. Povsem nekaj drugega pa je, ko se bližajo prazniki in je na mizi veliko dobrot, po katerih veste, da se ne boste počutili dobro, vendar se jim ne morete upreti. Pogosteje se tudi prenajedate, ker bi bilo zares škoda, da bi se babičini piškoti pokvarili, in ker ne želite "metati stran" slastne francoske solate. Je sploh mogoče ohraniti dobro počutje med prazniki? 

Pravzaprav je. Preverite nekaj trikov, ki smo jih pripravili, da bi se izognili napihnjenosti. Še prej pa poglejmo, kaj jo v veliki meri povzroča: 

  • več časa v sedečem položaju (tudi na druženjih in doma)
  • pritisk sorodnikov in bližnjih, ki želijo, da za božič naredimo vse popolno
  • drugačna prehrana, kot jo imamo običajno

Kako lahko obvladate praznično napihnjenost? 

Do 80 %

Ne skrbite, ne boste potrebovali matematike. Pravilo se nanaša na prehrano, in sicer: jejte, dokler niste 80 % siti. Kot omenjeno na začetku, je za vašo napihnjenost lahko krivo prenajedanje, saj dodatno obremeni prebavni sistem. Pomembno je, da poslušate svoje telo, ki vam bo povedalo, kdaj je zares lačno in kdaj ste siti. Če prenehate jesti takrat, vam ne bo slabo, niti prebava ne bo vplivala na počutje. 

Zakaj se ravno med prazniki prenajedamo? Ker je to eden od redkih trenutkov, ko pripravimo določene jedi, imamo na zalogi veliko hrane in se tudi sami prelevimo v kuharja ali slaščičarja. Vendar se imate lahko enako dobro, če odmerite enako veliko porcije, kot jih imate običajno. 

Morda vas bo zanimalo: 

Jejte zelenjavo in sadje

Vaš praznični jedilnik se precej razlikuje od običajnega, kajne? Če imate čez teden za malico sadje, oreščke in jogurt, ob božiču jeste francosko solato. Tudi kosila in večerje so obilnejše. Te spremembe so precej stresne za telo, zato se nanje odzove tudi z napihnjenostjo. 

Rešitev? Še vedno se držite sadja in zelenjave, tudi če imate na krožniku praznično hrano. Količina sadja in zelenjave naj bo enaka kot običajno, saj lahko tudi povečana količina vlaknin sproži napihnjenost. 

Pazite pri alkoholu

Kako alkohol vpliva na vas, ste že uspeli ugotoviti, zato poznate svojo mejo. Držite se je tudi med prazniki, ko radi nazdravimo malce večkrat, kot bi bilo dobro za telo. Prekomerna količina alkohola vpliva na sestavo in raznolikost bakterij v črevesju, kar občutite kot prebavne težave. To lahko upočasni pomikanje hrane po črevesju in pretirano sitost. 

Manj alkohola pa ne bo pomagalo le pri napihnjenosti, pač pa tudi pri obvladovanju odvečnih kilogramov, saj vsebuje veliko kalorij, kar pomembno poveča skupni seštevek konec dneva. Pomagalo bo, če boste med prehranjevanjem in alkoholnimi pijačami pili veliko vode. 

Ne opustite gibanja

Vsaj ne v celoti. Tudi če se ne držite svoje vadbene rutine, ohranite gibanje čez dan, saj boste tako poskrbeli za nemoteno prebavo, kar je natanko to, kar potrebujete za dobro počutje ob božiču. Lahko si zadaste izziv, da se vsak praznični dan odpravite na sprehod, najbolje po obilnem obroku. Ali pa naredite nekaj razteznih vaj, morda le dve vaji iz običajnega treninga, kolesarite, pojdite na krajši pohod ... Najdite načine, kako boste aktivni in z napihnjenostjo ne boste imeli večjih težav. 

Sprostite se

Ali letos gostite božično večerjo? Imate decembra veliko dela v službi? Vas skrbi, ali boste uspeli pravočasno nakupiti vsa darila? Potem imamo slabo novico: stres vpliva na raznolikost bakterij v črevesju, zato imate lahko velike težave z napihnjenostjo. 

Rešitev že poznate: morali boste najti čas za sproščanje. To vam bo preprečilo tudi izgorelost in veliko izčrpanost. Trudite se, da kljub vsemu, kar imate na urniku, dnevno najdete vsaj nekaj minut za vas. Počnite kaj, kar vas sprošča, npr. berite, pripravite si dišečo kopel, ustvarjajte, pojdite na sprehod, ukvarjajte se s hišnim ljubljenčkom ...

Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek