Kako okrepiti imunski sistem pri otrocih (tudi v prehodnem sezonskem obdobju)

26. 4. 2024
Deli
Kako okrepiti imunski sistem pri otrocih (tudi v prehodnem sezonskem obdobju) (foto: Profimedia)
Profimedia

Imunski sistem naših otrok je pogosto na udaru. Še posebej je pod pritiskom v prehodnem obdobju, ko so nihanja temperatur največja. Kako poskrbimo, da je imunski sistem naših najmlajših pripravljen tudi na najtežje preizkušnje.

1. Uravnotežena prehrana

Pravilna prehrana igra ključno vlogo pri podpiranju zdravega imunskega sistema. Otroci bi morali jesti raznoliko prehrano, bogato z vitamini in minerali:

Vitamin C je ključen za krepitev imunskega sistema in se nahaja v citrusih, jagodah, kiviju in zeleni zelenjavi.

Vitamin D pomaga regulirati imunski sistem, v izdatnejših količinah pa se nahaja v ribah ter jajcih. Sicer je običajen naravni vir vitamina D sončenje, a ker se sonce v prehodnih obdobjih rado skriva, ga lahko dodajamo tudi v obliki tablet.

Za imunski sistem je pomemben še cink, ki ga dobimo z mesom, stročnicami in oreščki. 

2. Redna telesna aktivnost

Redna telesna aktivnost je pomembna za ohranjanje močnega imunskega sistema. Otroci bi morali biti aktivni vsaj 60 minut na dan. Aktivnosti kot so kolesarjenje, plavanje, tek in organizirani športi krepijo telesno pripravljenost in tudi pomagajo pri regulaciji imunskega odziva. Idealno je seveda, da so otroci aktivni na prostem, ko to dovoljujejo okoliščine in vremenske razmere.

Profimedia

3. Dovolj spanja

Spanje je temeljnega pomena za zdrav imunski sistem. Otroci, ki ne spijo dovolj, so bolj dovzetni za bolezni. Priporočene količine spanja se razlikujejo glede na starost:

Predšolski otroci (3–5 let): 10–13 ur na noč

Šoloobvezni otroci (6–13 let): 9–11 ur na noč

Najstniki (14–17 let): 8–10 ur na noč

4. Higiena rok

Učenje pravilnega umivanja rok je ključno za preprečevanje širjenja bakterij in virusov. Otroci bi si morali redno umivati roke, še posebej pred jedjo, po uporabi stranišča in po prihodu iz šole ali igrišč. Umivanje rok naj otroku tako čim prej postane samoumevna rutina.

5. Zmanjševanje stresa

Ja, tudi na videz brezskrbni in živahni otroci so lahko zelo zaskrbljeni. Otroci so namreč izredno dojemljivi za ton glasu odraslih, vedenjske spremembe in pa spremembe v njihovi vsakdanji rutini. Dolgotrajen stres lahko oslabi imunski sistem. Spodbujanje tehnik za obvladovanje stresa, kot so dihalne vaje, joga ali meditacija, lahko pomaga otrokom bolje obvladovati stres. 

Krepitev imunskega sistema pri otrocih (sploh v prehodnem sezonskem obdobju) torej zahteva celosten pristop. Zagotavljanje uravnotežene prehrane, spodbujanje redne telesne aktivnosti, zagotavljanje zadostne količine spanja, vzdrževanje dobrih higienskih navad in obvladovanje stresa so ključni dejavniki, ki prispevajo k močnemu in zdravemu imunskemu sistemu. S pravimi strategijami lahko svojim otrokom pomagate varno prebroditi sezonske spremembe in ohraniti dobro zdravje.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek