Epidemija osamljenosti, povezana z rakom, demenco in drugimi boleznimi

17. 7. 2023
Deli
Epidemija osamljenosti, povezana z rakom, demenco in drugimi boleznimi (foto: Profimedia)
Profimedia

Osamljenost lahko razumemo le kot za hrepenenje po ljudeh, ljubezni, sprejetosti v družbi, no zdravniki in znanstveniki pa ugotavljajo, da gre za veliko bolj resen pojav, ki lahko vpliva tudi na zdravje. Osamljenost naj bi bila slaba za srce, lahko pa poveča tveganje za nekatere vrste raka in celo prezgodnjo smrt.

Vse več raziskav kaže na močno povezavo med socialno izolacijo ali pomanjkanjem socialnih povezav in osamljenostjo, občutkom nepovezanosti ne glede na človeški stik. Glede na novo metaanalizo, objavljeno v Nature Human Behaviour, so raziskovalci odkrili 26-odstotno povečanje zgodnje smrti pri ljudeh, ki so socialno izolirani, in 14-odstotno povečanje pri tistih, ki so osamljeni. 

Osamljenost in ljudje z boleznimi srca

Če ljudje s težavami s srcem doživijo osamljenost, se soočijo s povečanim tveganjem za zgodnjo smrtjo in 68 % večjim tveganjem za hospitalizacijo. »V zadnjih letih so ljudje spoznali, da sta osamljenost in socialna izolacija povezani s slabšim statusom,« je povedala Sarah Goodlin, dr. med., geriatrinja, zdravnica in profesorica na Oregon Health & Science University. »In to je običajno. Tudi ljudje, ki niso socialno izolirani, se lahko počutijo osamljene.« 

Preverite tudi: Na te preproste načine lahko poskrbite za zdravo srce (3. točko naredite še danes!)

Osamljenost nevarna kot debelost  

Maja je ameriški glavni kirurg Vivek Murthy, doktor medicine, izdal opozorilo o nevarnosti osamljenosti kot javnega problema. »Naša osamljenost in izolacija sta bili premalo upoštevani kot javna kriza, ki škodi posamezniku in družbi,« je dejal. »Glede na velike zdravstvene posledice osamljenosti in izolacije moramo dati prednost gradnji družbe na enak način, kot smo dali prednost drugim kritičnim vprašanjem javnega zdravja, kot so debelost in različne odvisnosti.«

Profimedia

Oblikovanje mrež v otroštvu

Ameriško zdravniško združenje je nazadnje sprejelo politiko za »spodbujanje raziskav o tem, kako oblikovanje mrež v zgodnjih življenjskih obdobjih pomaga zmanjšati osamljenost in socialno izolacijo, s posebnim poudarkom na marginaliziranih skupinah in skupnostih.« Med najbolj ogroženimi skupinami so odrasli z nizkimi dohodki, mladi odrasli, ljudje z boleznimi in invalidnostmi, migranti in LGBTQ.  

Ni jasna povezava med osamljenostjo in boleznimi

Raziskave kažejo, da sta lahko osamljenost in socialna izolacija povezani z višjimi stopnjami vnetja v telesu: C-reaktivno, fibrinogen in interlevkin-6. Ljudje, ki so osamljeni, imajo lahko tudi aktivne hormone hipofize in hipotalamusa, ki se sproščajo pod stresom, kar bi lahko povzročilo negativne učinke na srce, je dejal Goodlin.  

Razlika: socialna izolacija in osamljenost

Osamljenost je občutek, da smo sami ali nepovezani, imamo človeški stik, medtem ko je socialna izolacija malo druženja z drugimi ljudmi in malo socialnih povezav. »Nekdo je lahko videti osamljen, vendar se ne počuti osamljenega in morda raje ostane sam,« je dejala Tiffani Bell Washington, dr.med., specialistka za javno zdravje in specialistka za debelost/zdravljenje življenjskega sloga.

Profimedia

»Iskanje načinov, kako zmanjšati osamljenost, ni poziv, da živite kot družabnik ali spremenite svoje življenje ali postanete ekstrovertirani in zabavate vse, potrebno je predvsem, da imate okoli sebe nekaj ljudi, ki vam stojijo ob strani in za katere veste, da vam bodo pomagali. Vsak živi po svoje, a nekaterim samota paše, drugim ne in se počutijo same na svetu,« je nadaljevala.    

Kaj je mogoče storiti?

Medtem ko je veliko raziskav o učinkih osamljenosti, je bilo malo raziskav o rešitvah. Povračilo stroškov zdravstvenega varstva v ZDA ni zasnovano tako, da bi osamljenost obravnavalo kot zdravstveno težavo, je dejala Goodlin, tako da tudi če bi se zdravniki obrnili na rutinske obiske, bi bilo še vedno malo možnosti za posredovanje.

Starostniki in tuji študenti

Toda nekateri raziskovalci začenjajo preučevati, kako lahko ljudje obravnavajo občutke osamljenosti. Ena študija, objavljena v reviji Leisure Sciences lani, je preučevala dve posebej ranljivi skupini prebivalcev – mednarodne študente  v Tajvanu in stanovalce domov za ostarele med pandemijo COVID-19 – in ugotovila, da dejavnosti, ki zahtevajo osredotočenost in angažiranost, zmanjšujejo občutke osamljenosti, tudi če se soočamo z izolacijo. »Osamljenost ni tako močna, ko se ukvarjamo z dejavnostmi, ki so za nas pomembne in nam dajejo priložnost, da smo pristni,« je dejal dr. John Dattilo, profesor na oddelku za rekreacijo, parke in turizem Univerze Penn State in soavtor prispevka.

Osredotočenost pomaga

Raziskovalci so ugotovili, da ko so ljudje zatopljeni v dejavnost, ki jim predstavlja izziv in vodi k razvoju spretnosti, čas teče hitreje in osamljenost se zmanjša. »Eden od prvih korakov je, da razumemo sebe. Kaj je tisto, kar nam prinaša veselje?« je rekel Dattilo. »Ljudje zaidemo v rutino, v vzorec in počnemo stvari iz občutka obveznosti in ne iz veselja. Zavedati se samega sebe je eden od prvih korakov.«

Preberite še: Kaj se dogaja z otroki digitalne dobe? Ste tudi vi opazili, da imajo TA problem?

    

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek