Če govorite TE jezike, imate več možnosti za uspešno okrevanje po možganski kapi

21. 4. 2023
Deli
Če govorite TE jezike, imate več možnosti za uspešno okrevanje po možganski kapi (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjaki so odkrili, da lahko govorjenje določenih jezikov poveča možnost za okrevanje v primeru možganske kapi. 

Portal n1info.hr poroča o študiji, v kateri so strokovnjaki ugotavljali, kaj vpliva na uspešno okrevanje po možganski kapi pri Latinoameričanih.

Izkazalo se je, da prebivalci, ki govorijo angleško ali angleško in špansko, okrevajo hitreje in bolj uspešno, kakor tisti, ki govorijo samo špansko.

Seveda je učenje novih jezikov vedno odlična vadba za možgane, vendar pri delovanju možganov igra vlogo tudi materni jezik.

Strokovnjaki so primerjali posameznike, katerih materni jezik je nemščina, s tistimi, ki govorijo arabsko. Pri arabsko govorečih pokazale večje povezave med obema hemisferama. Hkrati imajo nemško govoreči bolj razvite jezikovne povezave na levi hemisferi.

Verjame se, da so razlike posledica nasprotujočih si zahtev, ki jih oba jezika postavljata za možgane.

Lahko angleščina pripomore k okrevanju?

Pretekle študije so pokazale, da so posledice možganske kapi hujše za Latinoameričane, kakor za belce v ZDA. Do sedaj so strokovnjaki menili, da gre za genetske dejavnike, nekateri pa so namigovali tudi, da je vzrok v diskriminaciji v zdravljenju.

Dr. Lewid Morgenstern z Univerze v Michiganu pa je postavil teorijo, da pri procesu okrevanja igra vlogo tudi jezik. S svojimi sodelavci so preučevali okrevanje 1.096 Latinoameričanov po možganski kapi.

Vsi udeleženci so bili testirani tri mesece po možganski kapi, avtorji pa so njihove rezultate primerjali na treh področjih: nevrološkem, kjer so preučevali mišično moč, govor in koordinacijo, mišljenje in spomin ter sposobnost opravljanja vsakdanjih opravil. Testiranje so izvedli certificirani znanstveniki, ki govorijo oba jezika od rojstva.

"Naša študija je pokazala, da imajo Latinoameričani, ki govorijo samo špansko, slabše nevrološke rezultate tri mesece po možganski kapi kot Latinoameričani, ki govorijo samo angleško ali oba jezika," je dejal Morgenstern.

Pri drugih dveh meritvah ni bilo pomembnih razlik, vendar so bile nevrološke razlike pomembne. 

Da bi lahko sklepali gotove zaključke, bo potrebno opraviti še veliko raziskav, vsekakor pa je to zelo zanimiv podatek, ki lahko bistveno vpliva na okrevanje pacientov v bodoče.

Za zdravje možganov je vsekakor dobro, da se učimo novih jezikov, zato se le lotite kakšnega novega - ne glede na to, kateri je.

Vir: n1info.hr

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek