Bodite pozorni: Otekanje nog je lahko eden izmed simptomov TEH resnejših bolezni

27. 8. 2023
Deli
Bodite pozorni: Otekanje nog je lahko eden izmed simptomov TEH resnejših bolezni (foto: Profimedia)
Profimedia

Zlasti v poletnem času se marsikdo spopada z otekanjem nog, ki so posledica visokih temperatur. To sicer na splošno velja za neškodljiv simptom s katerim se telo poskuša ohladiti.

»Otekline se najpogosteje pojavljajo na nogah, saj se kri iz nog v žilah težje vrača v srce. Toplota vpliva na širjenje ven, predvsem pri ljudeh s povečano telesno maso, vendar dolgotrajno sedenje oz. stanje in dolgotrajna hoja prav tako pripomoreta k otekanju nog, saj se kri težje vrača v srce,« pojasnjuje dr. Tanja Pekez Pavliško, specialistka družinske medicine. 

Še eden izmed razlogov za otekanje nog je tudi dehidracija, zato je še zlasti v vročih dnevih potrebno večjo pozornost položiti na zadosten vnos tekočine.

Vzroke za otekanje nog si lahko olajšate na enega izmed načinov:   

  • Izogibajte se dolgotrajnemu stanju, sedenju ali hoji. 
  • Tekom dneva čim večkrat za nekaj minut dvignite noge.
  • Jejte lažjo hrano, ki temelji na beljakovinah in zeleni zelenjavi, kar bo pripomoglo k pogostejšemu odvajanju vode. 
  • Zmanjšajte vnos soli.  
  • Vsak dan poskrbite za gibanje, saj to izboljša cirkulacijo.

Kateri so znaki resnejših bolezni, katerih eden od simptomov je otekanje nog?

Bolezni jeter 

Če ima oseba bolezen jeter ali hepatitis, lahko v tem primeru poškodovano tkivo nadomesti zdravo tkivo, rezultat pa je upočasnitev. Posledično se odvečna voda prične nabirati v trebuhu, nogah in stopalih, kar lahko povzroči otekanje celega telesa.

Srčni zastoj

Nevarnost srčnega zastoja se pojavi, ko srce ne črpa krvi kot bi moralo. Če kri ne teče v pravi smeri, se lahko zbere v stopalih in povzroči otekanje. Ljudje, ki se soočajo s to težavo, težje ležijo na hrbtu, saj težko dihajo, medtem, ko srce povečuje hitrost črpanja, da ponovno vzpostavi normalen krvni obtok. Če opazite katerega od teh simptomov, nemudoma pokličite svojega zdravnika ali službo za nujno pomoč. 

Težave z ledvicami 

Vloga ledvic je filtriranje odpadnih snovi iz krvi. Če ledvice sovjega dela ne zmorejo opravljati celovito, lahko zdravstvena stanja, kot sta sladkorna bolezen ali visok krvni tlak, pustita preveč soli v krvi. To povzroči zadrževanje vode v telesu in otekanje celotnega telesa, med drugim tudi nog.  

Edem

Edem je medicinski izraz za oteklino. To je stanje pri katerem telo zadržuje preveč vode. Posledica je lahko otekanje nog, rok in obraza. Zastajanje vode se največkrat pojavi po dolgem letu z letalom ali dolgotrajnem stanju. Večinoma oteklina mine sama od sebe, včasih pa vztraja, kar je lahko znak nizke ravni beljakovin, srčnega zastoja ali bolezni ledvic in jeter.

Poškodba 

Otekla noga je lahko tudi posledica zlomljene kosti ali izpaha. Stopalo in gleženj bosta otekla, saj se bo okoli zvina zbrala kri. Če čutite hude bolečine, ne morete stati na nogi ali ni videti v redu, gre verjetno za izpah ali zlom in morate čim prej obiskati zdravnika.  

Preeklampsija

Prav tako je otekanje stopal tudi del nosečnosti, saj žensko telo v tem obdobju življenja zadržuje več vode. Otekanje se še poveča v stanju, ko dolgo stojite in v večernih urah. Običajno ne predstavlja težav za mater in še nerojenega otroka, je pa mukotrpno in boleče.

Večjo pozornost je potrebno položiti na to, če otekanje nog med nosečnostjo spremljajo glavobol, omotica, splošna šibkost ali bolečine v trebuhu, saj je to lahko znak preeklampsije. Zanjo je značilna tudi zmanjšana prekrvavitev posteljice, kar lahko povzroči zaostanek v rasti otroka.

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek