Te stvari so izredno škodljive za prebavo - kako pogosto jih počnete?

1. 5. 2023
Deli
Te stvari so izredno škodljive za prebavo - kako pogosto jih počnete? (foto: Profimedia)
Profimedia

Imate težave s prebavo? Marsikdo jih ima, in če iščete odgovor v raznih dopolnilih, je tu nekaj navad, ki lahko pomagajo do izboljšanja. Seveda se obrnite tudi na zdravnika. 

OPOZORILO: Nasveti niso nadomestilo za posvet z zdravnikom. V primeru zdravstvenih težav, se posvetujte z zdravnikom. 

Včasih je nekaj dejanj dovolj za boljšo prebavo. Ali bi lahko naredili kaj od spodnjega? 

Odpovejte se procesirani in ocvrti hrani

Prva stvar, ki jo analizirajte ob težavah s prebavo, je hrana. Kolikokrat je na jedilniku hitra hrana in nekaj ocvrtega? Če je odgovor večkrat tedensko ali oboje jeste vsaj 1-krat na teden, bi bilo dobro, da bi vnos zmanjšali. Naj bo hitra hrana za posebne priložnosti, ali določite, kolikokrat mesečno jo lahko jeste. 

Procesirana in ocvrta hrani draži črevesje in povzroča vnetja po telesu. Zaužili boste veliko nezdravih maščob in soli ter drugih aditivov, ki škodujejo prebavi in ji predstavljajo izziv. 

Pijte več vode

Kadar ste dehidrirani, ste morda opazili odziv prebavnega sistema: zaprtost. To lahko dolgoročno zelo škoduje zdravju. Če želite, da prebavni sistem funkcionira normalno, morate piti dovolj vode. Dobro veste, da je prostor za kakšen dodaten kozarec, zato nastavite opomnik ali se drugače spomnite, da morate narediti kakšen požirek. 

Gibanje

Gibanje je dobro za splošno počutje in na telo deluje blagodejno, tudi na prebavo. Če niste dovolj aktivni, boste opazili zaprtje in druge prebavne težave. Gibanje namreč poskrbi za premikanje v črevesju, zato vaše aktivne sodelavke verjetno ne boste slišali, kako se pritožuje glede težav s prebavo. 

Če nimate časa za načrtovano vadbo ali ta ni na urniku, pojdite vsaj na sprehod. Gibajte se čez cel dan, ne le tisto uro na fitnesu. Uporabljajte stopnice, pojdite s kolesom v službo, hodite na bližnji hrib...

Protibolečinska zdravila

Tudi nekatera druga zdravila lahko vplivajo na črevesje in prebavo, zato bo najbolje, da se glede tega posvetujete z zdravnikom. Pretirano jemanje protibolečinskih zdravil lahko povzroči draženje in vnetje želodčne sluznice. 

Čez čas se lahko pojavijo želodčne razjede in druge težave. Če menite, da vam zdravila ne ustrezajo, jih ne menjajte sami, ampak se odpravite k zdravniku. 

Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem! 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek