Nevrolog opozarja: "Pri TEJ starosti bi morali nehati piti alkohol, če želite preprečiti demenco"

24. 1. 2024
Deli
Nevrolog opozarja: "Pri TEJ starosti bi morali nehati piti alkohol, če želite preprečiti demenco" (foto: Profimedia)
Profimedia

Redno uživanje alkohola, še zlasti v prevelikih količinah, ima kar nekaj stranskih učinkov na telo in zdravje.

Mnogi stranski učinki lahko svoj davek terjajo tudi kasneje v življenju v obliki kakšnih bolezni. Na tovrstno tveganje v svoji novi knjigi opisuje nevrlog, dr. Richard Restak, ki pravi, da lahko redno in celo občasno pitje alkohola škoduje zdravju možganov.

Nevrolog alkohol opredeljuje kot glavni nevrotoksin. Nevrotoksini so sicer snovi, ki poškodujejo, uničijo ali poslabšajo delovanje živčnega sistema, kamor sodijo tudi možgani.  

Ne spreglejte:

Čezmerno pitje alkohola lahko možganom povzroči veliko škode

Alkohol lahko možganom in spominu povzroči ogromno škodo, zato nevrolog predlaga, da bi ga morali povsem izločiti iz svojega življenja, če ste stari 65 let ali več.

Na splošno pa priporoča, da o uživanju alkohola razmislijo tudi ostali ljudje. Pri tem ima v mislih predvsem vzrok, zaradi česar se alkohol znajde na repertoarju. Če se želite z njim pomiriti, si izboljšati razpoloženje ali si pomagati v kakšnih stresnih situacijah, alkohol ne predstavlja rešitve.

Čezmerno pitje alkohola povezano tudi s tveganjem za demenco

Uživanje alkohola je neposredno povezano z manjšim volumnom bele snovi v možganih, ki pomaga prenašati signale med različnimi predeli možganov. To lahko posledično povzroči težave pri možganskem delovanju.  

Neposredno tveganje s čezmernim pitjem alkohola je povezano tudi s posebno vrsto demence.  Dr. Restak pravi, da je to Wernicke-Korsakoffov sindrom, posledica neposrednih učinkov čezmernega pitja alkohola na možgane.

Za ta sindrom je značilna huda kratkotrajna izguba spomina. Poleg tega lahko dolgotrajno prekomerno uživanje alkohola povzroči tudi pomanjkanje vitamina B1, ki povzroča ta sindrom.

Kateri načini zmanjšujejo tveganje za demenco?

V prvi vrsti je zdrav življenjski slog ključnega pomena pri tem, da se zmanjša razvoj za demenco. Pri tem imajo lahko ugoden vpliv:

1. Redna vadba

Nedavna raziskava, izvedena v ZDA, kaže, da so ljudje z večjo mišično maso v življenju imeli 12 odstotkov manjše tveganje za razvoj demence v starosti. Pomanjkanje vadbe torej lahko poveča tveganje za razvoj demence, kar je le še en izmed razlogov, da vadbo dodate na svoj urnik.  

2. Izogibajte se kajenju

Tudi kajenje je eden izmed dejavnikov, ki poveča razvoj za tveganje demence v starosti. Razlog se nahaja v tem, da kajenje posledično povečuje verjetnost srčnih in žilnih težav, ki se povezujejo z Alzheimerjevo boleznijo in vaskularno demenco.  

3. Visok krvni tlak in sladkorna bolezen pod kontrolo

Tveganje za demenco lahko povečata tudi visok krvni tlak ali sladkorna bolezen. Ob tem so pomembni redni pregledi in zagotavljanje nadzora tovrstnih bolezenskih stanj, saj s tem zmanjšate tveganje.

4. Obvladovanje depresije

Na seznamu posameznikov, ki imajo večje tveganje za razvoj demence so tudi ljudje, ki so kdaj v svojem življenju imeli depresijo. Ob tem je pomembno poudariti, da, če se soočate s težkimi življenjskimi preizkušnjami in depresijo, poiščite primernega strokovnjaka, ki vam lahko pomaga pri zdravljenju. 

Vir: thesun.co.uk

Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek