Raziskava je pokazala: Za glavobole in migrene je lahko krivo pomanjkanje tega vitamina

12. 12. 2023
Deli
Pomanjkanje vitaminov lahko povzroči tudi migrenske glavobole. (foto: Profimedia)
Profimedia

Pozimi je ena od skrbi tudi, ali še vedno dobimo dovolj vitaminov, saj je dan krajši, hrana pa se tudi razlikuje od tiste, ki jo jemo poleti. Pomanjkanje enega od njih lahko sproži celo migrene. 

Vitamin C in D poznate precej dobro, mnogi se v zimskem času odločajo celo za dodajanje teh dveh vitaminov s prehranskimi dodatki. Naš nasvet je, da najprej skušate jedilnik prilagoditi tako, da boste vsak dan telesu zagotovili dovolj hranljivih snovi, in če še vedno zaznate pomanjkanje vitaminov, posežete po prehranskih dodatkih. Po potrebi se posvetujte tudi z zdravnikom. 

Pomanjkanje enega vitamina je med drugim lahko krivo za pogostejše pojavjlanje migren in hujših glavobolov, zato je vredno opraviti preiskave in se prepričati, ali vam ga primanjkuje, če se srečujete s temi težavami. Poglejmo, kateri vitamin je "kriv" za to. 

Zakaj potrebujemo vitamin B12?

Čeprav tega v svojem vsakdanu ne opazite, ima vitamin B12 precej pomembno vlogo v telesu. Vključen je v različne procese, med drugim sodeluje pri sintezi DNA, tvorjenju rdečih krvničk in izolacijskega ovoja (ta omogoča prehajanje signalov skozi živčni sistem). Če si boste pripravili obrok, ki bo vseboval tudi vitamin B12, vključite katero od naslednjih živil: meso, mleko, ribe, sir in jajca. Ker je prisoten v živilih živalskega izvora, ga pogosto primanjkuje vegeterijancem in veganom ter vsem ostalim, ki ne jedo takšnih izdelkov. 

Preverite še: 

Kaj pravi raziskava?

O vitaminu B12 in simptomih pomanjkanja le-tega je bilo opravljenih kar nekaj raziskav. Ena od njih opisuje znake, ki so pogosto prisotni pri ljudeh, ki trpijo za pomanjkanjem: 

  • Pri delovanju možganov lahko opazite naslednje: možgansko meglo, težave s spominom, nespečnost, glavoboli - predvsem migrene, vedenjske in učne težave. 

  • Počutje: veliko nihanje razpoloženja, razdražljivost, depresija, anksioznost, halucinacije, blodnje in psihoze.

  • Fizično zdravje: utrujenost, anemija, trebušne težave, nenačrtovana izguba teže, driska, hiperpigmentacija, okužbe sečil. 

  • Motorične sposobnosti: oslabelost mišic, sprememba refleksov, lahko se pojavijo celo epileptični napadi. 

Medtem ko se anemija pojavi pri približno 20 % ljudi s pomanjkanjem vitamina B12, so kognitivne težave veliko pogostejše in hujše. Lahko trajajo več mesecev ali celo let, preden se jih oseba končno reši in odpravi posledice pomanjkanja tega vitamina. 

Če ste opazili katerega od zgoraj naštetih simptomov, ne skrbite. Lahko ga odpravite, če spremenite svojo prehrano tako, da jo obogatite z vitaminom B12. Če je simptomov več in vam jih ne uspe odpraviti, se nujno opravite k zdravniku, saj je potrebno drugačno zdravljenje. 

Vas je vsebina malce prestrašila in se je vaš seznam prehranskih dodatkov podaljšal? No, ne pretiravajte in raje opravite preiskave, ki bodo z gotovostjo povedale, česa vam primanjkuje. Pri migrenah pa lahko poskusite z dodajanjem vitamina B12 in opazujete, ali vam jih pomaga preprečiti. 

Viri: https://n1info.hr/, cambridge.org, bmj.com

Bonus video: 

Intenziven pilates za aktivacijo celotnega telesa

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek