Aktualno Promocijsko sporočilo

Kako se pripraviti na daljše proge teka na smučeh?

17. 1. 2024
Deli
Kako se pripraviti na daljše proge teka na smučeh? (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Zima je čas, ko se narava odene v belo odejo in ljubitelji športa poiščejo nove izzive na snegu. Med številnimi zimskimi aktivnostmi izstopa tek na smučeh, ki ne le krepi telo, ampak tudi omogoča raziskovanje čarobnih zasneženih pokrajin. Čeprav so krajši izleti lahko zabavni, se pravi užitek in zadovoljstvo najdejo šele na daljših progah. Priprava na dolge proge smučarskega teka zahteva nekaj načrtovanja, vzdržljivosti in tehničnega znanja.

Tek na smučeh, katerega začetki naj bi po številnih pričevanjih segali kar dobro tisočletje v zgodovino, postaja iz sezone v sezono bolj priljubljen tudi pri Slovencih. Gre za zdravju eno najbolj koristnih in varnih športnih aktivnosti, s pomočjo katerih se razgibajo vsi deli telesa. Mišice nog so namreč zaslužne za premikanje, s sodelovanjem mišic rok se pridobi hitrost, mišice trupa pa skrbijo za pravilno držo in ravnotežje. 

Pravzaprav znanost potrjuje, da pri teku na smučeh sodeluje šeststo mišic, medtem ko za dodatno prednost te športne discipline šteje dejstvo, da med samo vadbo, pred njo ali po njej ni posebej ali dodatno obremenjen noben del telesa.

Poleg sproščanja, učinkovitega spopadanja s stresom in treninga, s katerim pridobite ali ohranite kondicijo, vam tek na smučeh postreže z dih jemajočimi razgledi ter lepoto neokrnjene narave, ob tem pa še s prizanesljivostjo do sklepov, zaradi česar je vadba primerna za vse generacije. 

Toliko bolj to velja, ker tek na smučeh sodi v skupino cikličnih monostrukturnih vadb, kar pomeni, da ga opredeljuje enakomerno gibanje.

Klasifikacija prog za tek na smučeh

Ko gre za tekmovalno disciplino, so strogo določeni vsi vidiki teka na smučeh, oprema pa prilagojena tekmovalcu. V teh primerih za krajši tek velja 10 kilometrov dolga proga za ženske in 15 kilometrov dolga proga za moške oziroma za daljši tek 30 kilometrov dolga proga za ženske ter 50 kilometrov dolga proga za moške.

V primerjavi s tekmovalnimi progami se dolžina trase pri rekreativni dejavnosti najpogosteje ocenjuje glede na zmogljivost tekača, a kljub temu za t. i. mejnik med krajšim in daljšim tekom na smučeh veljata dve uri neprekinjenega gibanja.

promocijska fotografija

Nasprotno je zahtevnost tras za tek na smučeh določena s stopnjami, in sicer število:

● 1 označuje nezahtevne, pretežno ravninske proge, primerne za začetnike,
● 2 opredeljuje srednje zahtevne do zahtevne proge, za katere so značilni lažji vzponi in lažji spusti, primerne pa so za tiste, ki so se s tekom na smučeh v preteklosti že srečali, ter
● 3 velja za težke proge z večjimi, zahtevnejšimi vzponi in spusti, po katerih se tek priporoča le osebam dobre fizične pripravljenosti ter ustreznega tehničnega znanja, lahko pa se prav tako uporabijo za trening tekmovalcev. Tekmovalne proge so sicer označene s črko T in zahtevajo prilagojene tekaške smuči ter drugo opremo.

Znotraj Slovenije obstajajo trase različnih zahtevnostnih stopenj, tekači pa se lahko odločite za obisk tako rekoč katerekoli regije, saj se s tekaškimi programi ponašajo številne lokacije. Med drugim za nadvse priljubljene destinacije veljajo Pokljuka, Kranjska Gora, Rateče, Rogla, Bloke, Bohinj, Jezersko, Vojsko, Velika planina, Črna na Koroškem in druge, tekaškega maratona pa se je mogoče udeležiti pod obronki Špika na 1068 m nadmorske višine, pri čemer Trnovski maraton doseže dolžino proge v izmeri 20,7 km.

Kako se pripraviti na daljši tek na smučeh?

Kot vsak drug šport tudi tek na smučeh zahteva predpripravo, s katero se je v večini primerov mogoče izogniti poškodbam. Načrtovanje teka na smučeh, oprema, prilagojena izbrani tekaški tehniki, stopnja obvladovanja te in dobra fizična pripravljenost so ob ugodnih vremenskih pogojih vsekakor ključne.

Strokovnjaki spletne trgovine Vita ProShop so pripravili nasvete, ki vam bodo pri pripravah na daljše tekaške proge nedvomno v pomoč.

Ustrezna oprema, jasno zastavljeni cilji in najmanj zadovoljivo tehnično znanje

Čeprav spogledovanje z daljšim tekom samo po sebi že kaže na določeno stopnjo obvladovanja tega zimskega športa, velja ponoviti in hkrati poudariti, da naj bo cilj prilagojen sposobnostim ter fizični zmogljivosti. 

Kakšne so te, najlažje ugotovite, če pred uresničitvijo zadanega izziva izvedete serijo načrtnih treningov, v primeru kakršnihkoli težav pa se posvetujete ali prosite za pomoč pri odpravi teh trenerja teka na smučeh.

Na splošno se v začetnem obdobju priporoča udeležba tekaškega tečaja, na katerem pridobite tehnično znanje bodisi klasične bodisi drsalne tehnike, saj to izboljša hitrost drsenja, odpravi odvečne gibe in prispeva k optimalnemu izkoristku energije. 

promocijska fotografija

Skladni izbrani tehniki naj bodo tudi pripomočki, a je za opremo treba redno skrbeti, predvsem pa tako smuči kot palice za tek na smučeh, oblačila za tek na smučeh in čevlje za tek na smučeh izbrati glede na priporočila strokovnjakov.

Ugodna vremenska napoved, primerna fizična pripravljenost in kakovosten počitek

Če se imate namen na tek na smučeh odpraviti za ves dan, je treba še pozorneje kakor sicer preveriti, kakšna bo vremenska napoved in vremenu primerno prilagoditi vsebino tekaškega nahrbtnika. Enako pomembno je, da se na tek odpravite spočiti in ogreti, k čemer pripomoreta masaža ter raztezanje neposredno pred tekom, ki zmanjšata možnosti za poškodbe. Seveda pa brez dobre psihofizične pripravljenosti ne gre.

Ker je tek na smučeh dokaj zahtevna vadba, se fizična aktivnost priporoča med vsem letom, najboljši za to pa so kolesarjenje, plavanje in tek. Z vsemi njimi razvijete kardiovaskularno vzdržljivost, ki ji je dobro dodati vadbo za moč, vadbo za ravnotežje in vadbo za koordinacijo. 

S prvo zmanjšate (škodljivo) neenakomerno obremenitev sklepov in izboljšate prekrvavljenost tkiv, medtem ko slednji optimizirata tehniko, zmanjšata porabo energije ter pripomoreta k boljšim rezultatom oziroma k lažjemu doseganju zastavljenih ciljev.

Nadomeščanje porabljene energije

Gibanje na mrzlem zraku, aktivnost v naravi in srčna obremenitev vplivajo na potrebe telesa, zaradi česar sta nujna hidracija ter prilagojeno prehranjevanje, s katerima nadomestite izgubljene kalorije. S hidracijo je vsekakor dobro začeti več ur pred vadbo, med tekom na smučeh pa v telo vnašati manjše količine tekočine, kar je odvisno tako od intenzivnosti vadbe kot fiziologije telesa, temperature zraka, stopnje vlažnosti in drugih dejavnikov.

promocijska fotografija

Za razliko od hidracije se prehrana dotika predvsem časa neposredno po teku, kajti takrat je treba zaužiti uravnotežen obrok, poln beljakovin za večjo vzdržljivost mišic in ogljikovih hidratov ter zdravih maščob za energijo, med tekom na smučeh pa posegati le po prigrizkih, ki energijske zaloge podaljšujejo.

V kolikor pozornost namenite vsem omenjenim področjem, ki so sestavni del predpriprave teka na smučeh, ste nared za osvajanje ne le daljših, temveč v enaki meri zahtevnejših tekaških prog. 

A nepozabne izkušnje ni brez ustrezne opreme, v katero so zajete tekaške smuči, varnostni pripomočki, palice za tek na smučeh, oblačila in čevlji za tek na smučeh.

Prav vse našteto je na voljo v spletni trgovini Vita ProShop, kjer vas vedno znova čakajo prijazni, znanja polni športni poznavalci, ki se tudi sami vsako sezono z velikim veseljem podajajo na tek na smučeh.