Aktualno Promocijsko sporočilo

Športne poškodbe – učinkovite fizioterapevtske rešitve!

12. 1. 2024
Deli
Športne poškodbe – učinkovite fizioterapevtske rešitve! (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Ne glede na to, ali ste vrhunski športnik, rekreativec ali zgolj ljubitelj gibanja, se s športnimi poškodbami srečujemo ljudje različnih starosti in aktivnosti. Raznolikost športov in vadbenih praks prinaša tudi raznolikost poškodb, ki zahtevajo individualen pristop in specializirane rešitve.

Športne poškodbe so pogosto neizogiben del aktivnega življenjskega sloga, ki pa jih je mogoče učinkovito obvladovati s pomočjo pravilne fizioterapevtske obravnave.

Ali ste vedeli, da so fizioterapevtske metode in tehnike postale ključni element celostnega pristopa k zdravljenju in rehabilitaciji športnih poškodb?

Od učinkovitega obvladovanja bolečin do povečanja moči, gibljivosti in funkcionalnosti prizadetega območja, fizioterapija igra ključno vlogo pri omogočanju posameznikom, da se vrnejo k svojim športnim dejavnostim in ohranjajo aktiven način življenja.

V tem članku bomo raziskali številne vidike športnih poškodb ter se posvetili naprednim in specializiranim fizioterapevtskim pristopom. 

Sodobna fizioterapija v kliniki Medicofit ne le lajša trenutne težave, temveč tudi gradi trdne temelje za preprečevanje ponovnih poškodb ter optimalno telesno pripravljenost posameznika.

promocijska fotografija

Kaj vodi do športne poškodbe?

Športne poškodbe so lahko posledica različnih vzrokov, ki segajo od nenadnih dogodkov do dolgotrajnih vzrokov. Prestavljamo vam pogoste dejavnike, ki vodijo do športnih poškodb:

Pretiran stres in obremenitev: Prekomerna vadba ali preveč intenzivne aktivnosti, brez ustrezne priprave in počitka, lahko povzročijo prekomeren stres na mišicah, sklepih, ligamentih in tetivah.
Pomanjkanje ogrevanja in raztezanja: Nepravilno ogrevanje ali pomanjkanje raztezanja pred vadbo lahko omeji gibljivost mišic, poveča togost sklepov in poveča tveganje za poškodbe.
Nepravilna tehnika: Slaba tehnika pri izvajanju športnih aktivnosti lahko privede do nenadnih obremenitev ali nepravilnega razporejanja sil, kar poveča tveganje za poškodbe.
Oprema in okolje: Neustrezna športna oprema, neprimerno igrišče ali okolje ter nepravilno prilepljeni čevlji lahko prispevajo k nesrečam in poškodbam.
Prekomeren trening in nepripravljenost: Hitro povečanje intenzivnosti ali trajanja vadbe brez ustrezne priprave in postopnega napredovanja povečuje tveganje za nastanek preobremenitvenih sindromov.
Prekomerna telesna teža: Prekomerna telesna masa lahko poveča obremenitev sklepov in povzroči večjo možnost za poškodbe, še posebej pri dejavnostih, kot so tek ali skakanje.
Pretekla poškodba: Pretekla poškodba lahko poveča tveganje za ponovno poškodbo na istem območju, če ni bil izveden pravilen proces rehabilitacije.

Razumevanje teh dejavnikov je ključno za preprečevanje športnih poškodb. Ustrezna priprava, telesna kondicija, upoštevanje varnostnih smernic in pravilna tehnika so pomembni koraki za zmanjšanje tveganja za poškodbe med športnimi aktivnostmi.

promocijska fotografija

Najpogostejše športne poškodbe v kliniki Medicofit

Tekaško koleno

Tekaško koleno oz. sindrom iliotibialnega trakta, sicer pogosto pri tekačih, prizadene tudi ljubitelje hoje v hribih ali kolesarjenja. Sindrom iliotibialnega trakta predstavlja pogosto težavo pri tekačih, ki se kaže kot bolečina na zunanji strani kolena. 

Nastane zaradi prekomerne obremenitve, nepravilne tehnike, mišičnih neravnovesij ali neustrezne opreme. Simptomi vključujejo bolečino, oteklino in občutek zategnjenosti na zunanji strani kolena, še posebej ko je koleno upognjeno. 

Fizioterapevtsko zdravljenje vključuje izometrične vaje, raztezanje, masažo, korekcijo biomehanike ter postopno vračanje k vadbi. Zgodnje prepoznavanje in celostno zdravljenje pod vodstvom fizioterapevta sta ključna za učinkovito obvladovanje tega preobremenitvenega sindroma.

Poškodbe kolenskih vezi

Koleno vsebuje več ligamentov, ki skupaj ohranjajo njegovo stabilnost. Vzroki za poškodbe kolenskih vezi vključujejo nenadne spremembe smeri, trke, padce, in prekomerne obremenitve. Tipični simptomi vključujejo bolečino, oteklino, nestabilnost in omejeno gibljivost kolena.

Še posebej pogosta je poškodba sprednje križne vezi, ki nastane ob nenadnih spremembah smeri ali skokih (košarka in nogomet). Pravilna diagnoza in celovita rehabilitacija sta ključni za optimalno okrevanje in preprečevanje ponovnih poškodb. 

Klinika Medicofit ponuja celostno zdravljenje, vključno s fizioterapijo, predoperativno pripravo in rehabilitacijo kolena po operaciji.

promocijska fotografija

Poškodbe meniskusa

Poškodbe meniskusa pri športnikih so izredno pogoste, saj so kolena pri skoraj vsakem športu izredno obremenjena. 

Meniskus, hrustančasta struktura v kolenu, deluje kot blažilec in stabilizator sklepa. Poškodbe se pogosto pojavijo zaradi rotacijskih sil, nenadnih zaviranj, padcev ali preobremenitev. Simptomi poškodbe vključujejo bolečino, oteklino, omejeno gibljivost in zatikanje kolena. 

Fizioterapija igra ključno vlogo pri zdravljenju meniskusnih poškodb, vključno z vajami za krepitev mišic, terapevtskimi tehnikami in prilagojenim načrtom za vrnitev k športnim aktivnostim. Pravočasna diagnoza in celostna obravnava sta ključni za uspešno okrevanje.

Zvin gležnja

Gleženj, sestavljen iz kosti, vezi in mišic, je izpostavljen različnim obremenitvam med športnimi aktivnostmi. Poškodbe nastanejo ob nenadnih premikih, zavojih ali padcih, kjer pride do nepravilnega raztezanja ali pretrganja vezi – pogosto je vzrok nesrečen pristanek pri skoku.

Zvin gležnja je športnikom zelo znan, vendar se kljub visoki pojavnosti manj kot polovica poškodovancev odloči za strukturirano rehabilitacijo. V kliniki Medicofit vsem športnikom priporočamo fizioterapevtsko zdravljenje, saj lahko nezdravljena poškodba vodi v kronično nestabilnost gležnja.

Poškodbe rotatorne manšete

Poškodbe rotatorne manšete pri športnikih so pogoste in lahko močno vplivajo na funkcionalnost ramenskega sklepa. 

Rotatorna manšeta je sestavljena iz štirih mišic in njihovih tetiv, ki tvorijo pomemben del ramenske strukture. Pogosti vzroki poškodb vključujejo prekomerne obremenitve, ponavljajoče se gibe ali napačne tehnike izvajanja. Simptomi segajo od bolečine, omejene gibljivosti in vse do oslabljene moči oprijema. 

Fizioterapija poteka s prilagojenimi vajami za krepitev, terapevtskimi tehnikami in postopnim načrtom za obnovitev funkcije ramena. Pravočasno diagnosticiranje in ustrezna fizioterapevtska obravnava sta ključna za uspešno okrevanje in preprečevanje nadaljnjih poškodb rotatorne manšete.

Kako vam lahko pomaga fizioterapija?

Fizioterapija pri športnih poškodbah je ključna za uspešno zdravljenje in rehabilitacijo poškodbe. V primeru, da se bolečina po nekaj dneh še vedno pojavlja, je nujno obiskati strokovno pomoč, saj se podcenjevanje poškodbe lahko konča s hujšimi zapleti.

Fizioterapevtski pristop se prilagodi vrsti in resnosti poškodbe. Program rehabilitacije vključuje vaje za krepitev moči in gibljivosti ter se osredotoča na optimalno okrevanje. 

promocijska fotografija

Kdaj se lahko vrnete v šport? Poskusi športne aktivnosti pred popolnim okrevanjem lahko povzroči dodatno škodo in še dodatno zavleče čas potreben do popolne resolucije simptomov. Ključni dejavnik tveganja za poškodbe mehkih tkiv je pretekla poškodba, zato je pomembno ohranjati telesno pripravljenost s primernimi vadbenimi oblikami, ki ne vključujejo prizadetega dela telesa.

Fizioterapevti klinike Medicofit, specializirani za mišično-skeletne poškodbe, nudijo celosten program rehabilitacije, ki vključuje diagnostično terapijo, akutno fizioterapijo, postakutno kineziologijo in preventivno kinezioterapijo. 

Naš program se prilagaja posameznikovi poškodbi in vključuje več elementov, kot so krepitev mišic, lajšanje bolečin, izboljšanje gibljivosti ter funkcionalne spretnosti.

Fizioterapevtsko zdravljenje sestavljajo številne tehnike – manualna terapija, terapevtska vadba in številne instrumentalne terapije. Pri umiritvi bolečine in vnetja si pomagamo s terapijami, kot so TECAR terapija, LASER terapija, HiTop elektroterapija in diamagnetoterapija PERISO. 

Prednosti celostne rehabilitacije po poškodbi so številne, vključno s hitrejšim okrevanjem, povrnitvijo polne funkcionalnosti telesa, zmanjšanjem bolečin in vnetja, ter zmanjšanjem tveganja za ponovne poškodbe. 

Po zaključenem zdravljenju pacientom omogočamo preventivni program, namenjen ohranjanju optimalnega telesnega stanja in preprečevanju ponovnih poškodb. Fizioterapija pri športnih poškodbah tako predstavlja ključno orodje za celovito okrevanje in vzdrževanje telesne pripravljenosti.

promocijska fotografija

Kaj lahko storite sami? 

Pri športni poškodbi lahko sami izvajate določene korake, ki vam bodo pomagali pri blaženju bolečin in spodbujanju okrevanja. Kljub temu je pomembno, da se vedno posvetujete s strokovnjakom, še posebej, če poškodba vztraja ali se poslabša. Tu je nekaj splošnih ukrepov, ki jih lahko poskusite:

Počitek: Dajte prizadetemu delu telesa dovolj časa za počitek. Izogibajte se dejavnostim, ki bi lahko še dodatno obremenile poškodovano območje.

Hlajenje poškodovanega predela: Uporabite led ali hladilno oblogo na prizadetem območju za 15-20 minut naenkrat vsako uro v prvih 24 urah po poškodbi. Hlajenje lahko pomaga zmanjšati oteklino in bolečino.

Povišanje uda nad nivo srca: Poskusite dvigniti prizadeto okončino nad nivo srca, kar pomaga zmanjšati oteklino.

Kontrolirano raztezanje: Po prvih nekaj dneh, ko se oteklina umiri, lahko začnete s kontroliranim raztezanjem prizadetega območja. Vendar pazite, da ne pretiravate in da vaje izvajate počasi.

Stabilizacija in podpora: Če je to potrebno, uporabite opornico ali trak za stabilizacijo prizadetega sklepa. To lahko pomaga preprečiti nadaljnje poškodbe.

Prehrana: Poskrbite za zdravo prehrano, bogato s hranili, ki podpirajo proces celjenja. Uživajte dovolj beljakovin, vitaminov in mineralov.

Pomembno je vedeti, da vsaka poškodba zahteva individualen pristop, in da je posvetovanje s strokovnjakom ključnega pomena za pravilno oceno in zdravljenje. Spremljajte simptome in se obrnite na fizioterapevta, če imate pomisleke glede vaše športne poškodbe.