Prezgodnja ejakulacija: vzroki, simptomi in zdravljenje tega neprijetnega pojava

12. 10. 2023
Deli
Prezgodnja ejakulacija: vzroki, simptomi in zdravljenje tega neprijetnega pojava (foto: Profimedia)
Profimedia

Prezgodnji izliv je težava, ki pesti mnoge. Zakaj do tega pride ter kako si lahko pomagate?

Prezgodnja ejakulacija je najpogostejša spolna težava, ki pesti moške. Statistika pravi, da prizadene vsakega tretjega moškega, starega med 18 in 59 let.

Kdaj govorimo o prezgodnjem izlivu?

Spolnost je še vedno tabu tema za mnoge, zato moški med prijatelji težko pridejo do odgovora, kaj pravzaprav pomeni prezgodnja ejakulacija. Vsak moški doseže orgazem različno hitro, veliko pa je odvisno tudi od zunanjih dejavnikov, zaradi česar še toliko težje pridemo do pravih podatkov.

Po mnenju strokovnjakov se ejakulacija šteje za prezgodnjo, če se pojavi pred ali takoj po penetraciji oziroma v eni minuti po pričetku spolnega odnosa. Če torej moški ne more "zadržati" ejakulacije več, kakor eno minuto po penetraciji, govorimo o prezgodnjem izlivu. Za nekatere moške je lahko težava tudi hiter vrhunec med samozadovoljevanjem.

Občasne epizode prezgodnje ejakulacije naj vas ne skrbijo. Vendar bodite pozorni, če se pojavijo pri vsakem spolnem odnosu oziroma med vsakim samozadovoljevanjem.

Zakaj pride do prehitre ejakulacije?

Vzroki za prezgodnji izliv so lahko hormonske ali psihične narave. Nekateri vzroki so lahko tudi začasni: oseba, ki je komaj postala spolno aktivna, ima na začetku denimo lahko težave s prezgodnjim izlivom, nato pa se naučij strategij, s katerimi si lahko pomaga.

Drugi dejavniki, ki lahko privedejo do prezgodnjega izliva, so pretirana zaskrbljenost zaradi te težave, stres, tesnoba, nezadovoljstvo v trenutni zvezi ali preveliko spolno vznemirjenje.

K prezgodnji ejakulaciji lahko prispevajo tudi nenormalne ravni nekaterih hormonov, kot je testosteron, ali kemikalij, ki jih proizvajajo živčne celice, imenovane nevrotransmiterji.

Do prehitrega izliva lahko pride tudi zaradi določenih zdravstvenih stanj, kot so:

  • Multipla skleroza;
  • Bolezni prostate;
  • Bolezni sečil;
  • Erektilna disfunkcija.

K težavi pripomore tudi prekomerno pitje alkohola ali zlorabljanje drog.

Kako si lahko pomagate?

Prehiter izliv lahko pripelje do težav z duševnim zdravjem, vključno z:

  • Anksioznostjo;
  • Slabo samopodobo;
  • Depresijo;
  • Občutkom krivde.

Zaradi tega je pomembno, da moški težavo prepozna in se tudi usmeri v reševanje.

Za začetek je dobro, da se pogovorite z zdravnikom, ki vam bo pomagal odkriti vzrok problema. Če vzrok zdravstvene narave, ga je treba ciljno zdraviti. Če pa gre za psihološke, vedenjsko-kognitivne metode, lahko pomaga pogovor s psihologom ali celo partnerjem.

Vaje, ki jih lahko izvajate doma

Prezgodnji izliv lahko preprečite z različnimi vajami. Ene bolj učinkovitih so Keglove vaje, ki niso namenjene samo ženskam, ampak tudi moškim. Z njimi okrepite medenične mišice, kar lahko bistveno pripomore k kasnejšemu izlivu.

"Vadite" lahko tudi med samozadovoljevanjem. Takoj, ko začutite, da se orgazem (prehitro) bliža, prenehajte s samozadovoljevanjem in penis na vrhu pritisnite s palcem, tik pod konico penisa pa pritisnite s sredincem.

V kolikor opazite, da imate težave, pa je predvsem pomembno, da o tem iskreno spregovorite. Le tako boste lahko našli rešitev in odpravili to neprijetnost.

Vir: n1info.hr

Morda bi vas zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:

 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek