Prazniki so pred vrati: tu je hiter opomnik, kako bodo bolj zdravi kot lani (zares ni težko!)

21. 12. 2022
Deli
Prazniki so pred vrati: tu je hiter opomnik, kako bodo bolj zdravi kot lani (zares ni težko!) (foto: Profimedia)
Profimedia

Praznično vzdušje traja že cel mesec, vendar se sedaj začnejo glavne pojedine in druženja. Naj bodo vsaj malce zdrava, da boste poskrbeli za svoje dobro počutje. Povemo vam, kako. 😉

Saj veste, da ne moremo mimo tega, da bomo za praznike izpostavljeni veliko slaščicam in dobri hrani, manj časa pa bomo namenili gibanju. A spomnite se, kaj sledi: napihnjenost, prenajedanje, slabost zaradi vse hrane, slabo počutje, zaspanost, ne morete se spraviti niti na sprehod ... Temu bi se radi letos izognili in verjamemo, da si tudi vi ne želite vseh naštetih simptomov. 

Zato naj vas opomnimo, kako izgleda sladkorni maček (ja, izkusili ste ga in ne želite ga ponovno imeti): 

Seveda je veliko odvisno od tega, kako občutljivi ste na sladkor. Če nimate laktozne intolerance ali hipoglikemije, se v telesu dogaja naslednje: 

Ko na hitro pojeste večjo količino sladkorja, se zgodi nihanje krvnega sladkorja, kar vpliva na možgane, raven energije in druge funkcije v telesu, vključno s tem, koliko glukoze telo proizvede, ker mora procesirati veliko sladkorja.

Inzulin je hormon, ki je odgovoren za regulacijo krvnega sladkorja, kadar je ta previsok ali prenizek. Kadar je previsok, inzulin sporoči jetrom in mišičnim celicam, naj začnejo absorbirati glukozo iz krvi. To lahko občutite kot glavobol, utrujenost in bolečine v želodcu. Dobra novica je, da stanje ne bo trajalo večno.

Da ne boste pregloboko pogledali v kozarec, ampak zares le nazdravili, poglejmo tudi, kaj se zgodi, ko imate alkoholnega mačka: 

Po pitju alkohola se lahko pojavi tesnoba, tudi če se z njo drugače ne soočate. V skrajnih primerih lahko prvič doživite panični napad, kar ni nevarno, se bo pa zdelo precej grozljivo. Vse to je posledica odtegnitvenega sindroma od alkohola. 

Pojavi se lahko tudi visok pritisk, dehidracija, anksioznost, tresavica in slabost. Alkohol vpliva na procese v možganih, saj zmoti občutljivo ravnovesje možganov in vpliva na centralni živčni sistem. Posledično so ovirane komunikacijske poti v možganih, kar vodi do nerazločnega govora, zmedenosti, pomanjkanja nadzora in celo do nezavesti. 

Športna trenerka Tjaša Babnik je za praznike pripravila nekaj napotkov, ki se jih je vredno držati. Nekatere zagotovo lahko že odkljukate.

Športna trenerka Tjaša Babnik Tjaša Babnik

Športna trenerka Tjaša Babnik

Preverite tudi Tjašin adventni koledar! Ni prepozno, da se ga lotite. 😉

Hiter ”opomnik” za bolj zdrave praznike 🙂:

  • Sledite pravilu 80:20. Jejte dobro 80 odstotkov časa; uživajte v priboljških 20 odstotkov časa.
  • Vsako jutro si privoščite zdrav zajtrk, namesto da ga izpustite.
  • Nič diet! Namesto, da se obremenjujete s hrano, si privoščite malo tega, kar želite.
  • Pri vsaki glavni jedi imejte poleg zelenjavo.
  • Vsako uro spijte kozarec vode.
  • Zamenjajte rafinirani sladkor s kokosovim saldkorjem, agavinim sirupom ali eritritolom.
  • Naj bo sprehod dnevna rutina.
  • Več se smejte. Podarite nasmeh neznacu, posebej pa se čim večkrat nasmehnite svojim najdražjim.
  • Napišite seznam opravil po dnevih, seznam daril in urnik za vadbo (šteje tudi 10 minut miganja na dan).
  • Bodite nežni do sebe in si privoščite VEČ ”delanja nič”.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek