Kaj počnejo drugače? To so 4 prehranske navade, ki so skupne najdlje živečim ljudem

17. 1. 2024
Deli
Kakšne prehranske navade pripomorejo k dolgoživosti? (foto: Profimedia)
Profimedia

Obdobje po novem letu je znano po novoletnih zaobljubah med katerimi so tudi različne diete. Med njimi so tudi takšne, ki lahko pripomorejo k dolgoživosti. 

Dr. Frank B. Hu, profesor prehrane in epidemiologije na harvardski šoli za javno zdravje pravi, da na dolgoživost vplivajo številni dejavniki, med katerim je prehrana eden od najpomembnejših.

Prehrana predstavlja dejavnik, ki vpliva na tveganje za kronične bolezni, umrljivost in tudi na dolgoživost. Dr. Hu svetuje nekaj prehranskih trikov, s katerimi lahko povečate svojo življenjsko dobo in predvsem poskrbite za dobro zdravje in počutje.

Ne spreglejte:

Preprosti načini prehranjevanja dolgo živečih ljudi

1. Izbirajte polnovredna živila

Strokovnjak priporoča prehransko dieto, ki je podobna sredozemski ali okinavski. To pomeni zdravo rastlinsko prehrano, bogato s polnovrednimi živili. »Tovrstno prehranjevanje dokazano zmanjšujejo tveganje za kronične bolezni, ki so sicer razlogi za številne prezgodnje smrti. To so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja, nekatere vrste raka in tudi tveganje za demenco,« dodaja.

Pri svoji prehrani se osredotočite na polnovredna in čim manj predelana živila, zlasti rastlinska. V vsak obrok vključite čim več zelenjave, sadja, stročnic, oreščkov in polnozrnatih žit.

2. Zmanjšajte ultra predelano prehrano

Ob pestri prehrani s polnozrnatimi živili, Dr. Hu predlaga, da zmanjšate uživanje predelanih in ultra predelanih živil, med katerimi so tudi brezalkoholne gazirane pijače, prigrizki in sladkarije.

Redno uživanje ultra procesirane prehrane lahko poveča tveganje za več bolezni, kar je pokazala tudi raziskava, v kateri so preučevali zdravstvene rezultate več kot 11000 odraslih v obdobju 19 let.

Preučevani v raziskavi, ki so v tem obdobju največkrat jedli ultra predelano hrano, so imeli za 31 odstotkov večje tveganje za smrtnost zaradi vseh vzrokov, kot tisti, ki so tovrstne hrane jedli najmanj.

3. Ne poslužujte se ekstremnih prehranskih zapovedi

Pri prehranjevanju ne obstaja toga prehrana, ki bi se je morali držati vsi, da bi živeli dlje in bolj zdravo, poudarja strokovnjak za prehrano. »Menim, da obstajajo različni prehranski vzorci in da si ljudje lahko ustvarijo svojo poživljajočo prehrano.«

Svetuje, da ugotovite, katera od polnovrednih živil resnično radi uživate in oblikujte svojo lastno zdravo prehrano. Lahko med seboj usklajujete različne diete ali pa ali pa ustvarite povsem nov način zdravega prehranjevanja. Tako boste dejansko izboljšali svoje uživanje in tudi dolgoročno upoštevanje prehranskih vzorcev.

4. Obroki in družabna srečanja gredo z roko v roki

Ko je govora o dolgoživosti, lahko različni dejavniki, kot so telesna dejavnost, obvladovanje stresa in prehrana, izjemno vplivajo na zdravje in dobro počutje. Ob tem pa ne zanemarite še ene izmed pomembnih komponent. To je druženje z ljudmi.

Dr. Hu še poudarja, da so obroki lahko čas za družabna srečanja. »Povezava med hrano in socialnimi stiki je zelo naravna, saj hrana združuje ljudi,« pravi in dodaja, da skupinsko uživanje zdrave hrane ne hrani le naših teles, temveč tudi naše duše. 

Vir: cnbc.com

Preverite tudi:

Bonus video: Urša Milavec o notranjem miru in ravnovesju

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek