Ko okrevate po gripi, morate imeti v hladilniku ta živila!

22. 2. 2023
Deli
Ko okrevate po gripi, morate imeti v hladilniku ta živila! (foto: Profimedia)
Profimedia

Je tudi vas ujela gripa, tako kot našo smučarsko skakalko Niko Križnar? Založite se s hrano, ki bo poskrbela za dobro okrevanje. 

Tudi pri boleznih ima hrana močno vlogo, saj lahko povzroči še več vnetij v telesu, ali vam pomaga do hitrejšega okrevanja. Od vas je odvisno, kaj boste izbrali. 

Ko prebolevate gripo vam hrana verjetno ne bo pretirano teknila, vendar se potrudite, da boste vseeno telesu zagotovili vse hranljive snovi, ki jih potrebuje. Rezultat bo hitro okrevanje in boljše počutje. 

V vaši kuhinji ne sme manjkati naslednje: 

Veliko tekočin

Ja, vemo, to poslušate neprestano, vendar je izjemno pomembno: ko ste bolani, morate še povečati vnos tekočin in ne smete prenehati niti, ko napredujete v okrevanju. Zato imejte pri roki vedno vodo, nesladkan čaj, limonado ... Izogibajte se gaziranim pijačam, sladkim sokovom in alkoholu. Lahko kupite pomaranče in vsak dan spijete pomarančni sok z veliko vitamini. 

Hrana, kot je juha, sadje in zelenjava prav tako vsebujejo tekočino, zato ne pozabite nanje. 

Beljakovine

Saj veste, da so beljakovine priporočljive tudi po gibanju in naporni vadbi, saj pripomorejo k hitrejšemu okrevanju. Enako je pri gripi: za okrevanje boste potrebovali veliko pustih beljakovin. Posebno puste beljakovine bodo poskrbele, da ne boste tako utrujeni po bolezni. Začnete lahko s piščancem. 

Imamo nekaj receptov: 

Hrana, bogata s probiotiki

Probiotična živila, kot so jogurt in kisle kumarice, bi morali vključiti v prehrano tudi na splošno, po jemanju zdravil in prebolevanju bolezni pa še posebej. S probiotiki boste okrepili imunost in telo se bo v prihodnje lažje spopadalo z boleznimi. Na meniju naj bodo redno probiotična živila. 

Čemu bi se morali izogniti?

Najprej bodite pri okrevanju pozorni na to, kdaj ste lačni. Hitro se lahko začnete prenajedati, zato je še bolj pomembno, da prepoznate lakoto in ne jeste iz dolgčasa. 

Ne izogibajte se vlakninam, tudi če ste imeli želodčne težave. Telo jih zelo potrebuje. Nutricionisti pa ne priporočajo, da jeste zgolj prepečence, banane, riž, jabolčno omako in podobno, kar ljudje radi postavijo na krožnik po bolezni. Živila so namreč nizko kalorična, imajo malo beljakovin in drugih hranil, ki jih potrebujete. 

Tudi težka, ocvrta, zelo začinjena ali kisla hrana ne pride v poštev. S tem še malce počakajte. 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek