Najboljše živilo, ki ga lahko uživate to zimo: Imenujejo ga zdravilo za "vse bolezni", ima izredno malo kalorij, pomaga pri prebavi ter hujšanju

9. 1. 2024
Deli
To je  5 najpomembnejših prednosti kislega zelja, ki ima številne blagodejne učinke na zdravje. (foto: Profimedia)
Profimedia

Predstavljamo 5 najpomembnejših prednosti kislega zelja, ki ima številne blagodejne učinke na zdravje.

 

Kislo zelje je eno izmed živil, ki jih pozimi pogosto uživamo v teh krajih, njegove zdravstvene koristi pa so dobro poznali že naši predniki, ki so mu podelili laskavi naziv 'zdravilo za sto bolezni'.

Sto gramov surovega kislega zelja vsebuje kar 20 mg vitamina C. Sledijo vitamin A, folna kislina, magnezij, železo, fosfor, kalcij, kalij, natrij, balastne snovi in ​​beljakovine.

Ne spreglejte:

Je odličen vir vitamina B12, zato je še posebej priporočljiv za vegetarijance in vegane. Rdeče zelje je do sedemkrat bolj zdravilno od belega zelja, njegova barva pa pove, da vsebuje tudi zdravilne antociane.

Tisto, po čemer se kislo zelje razlikuje od surovega, so probiotične bakterije. Kislo zelje je izvirno fermentirano živilo, naravno bogato s probiotičnimi kulturami.

Poleg tega je to živilo odlično tudi za tiste, ki poskušajo shujšati, saj je precej nasitno in ima le 105 kJ (25 kcal) na sto gramov. Poleg tega pospešuje presnovo in pomaga pri prebavi mastne hrane.

Spodaj si preberite, katere so največje prednosti kislega zelja, zaradi katerih si boste zagotovo želeli pogosteje uživati.

Profimedia

1. Je vir koristnih hranil

Kislo zelje je dober vir vlaknin, vitaminov in mineralov. Fermentirani izdelki so lažje prebavljivi: encimi kislega zelja pomagajo telesu razgraditi hrano na manjše, lažje prebavljive molekule. Na ta način se bo absorbiralo več hranilnih snovi, kar bo pozitivno vplivalo na energijo in vitalnost.

2. Lahko okrepi imunski sistem

Večina imunskih celic telesa se nahaja v črevesju, zato velja za središče imunskega sistema. Snovi v kislem zelju lahko pomagajo ohranjati zdrav prebavni trakt, pa tudi spodbujajo obstoječa protitelesa za boj proti škodljivim snovem. Na ta način se zmanjša tveganje za okužbo. Poleg tega, da vsebuje koristne bakterije in služi kot naravni probiotik, je kislo zelje dober vir vitamina C in železa, hranilnih snovi, ki so znane po svojih pozitivnih učinkih na imunost in zdravje.

3. Vpliva na zdravje srca

Kislo zelje je lahko koristno za uravnavanje ravni holesterola zaradi visoke vsebnosti vlaknin in probiotičnih bakterij. Je tudi dober vir kalija, ki lahko pomaga znižati krvni tlak. Vitamin K2, ki ga najdemo v tem živilu, lahko prepreči odlaganje kalcija v arterijah in tako deluje preventivno pri arteriosklerozi in srčnih težavah.

4. Lahko izboljša razpoloženje

Fermentirana hrana, spet preko črevesja, lahko pozitivno vpliva na razpoloženje. Nekateri sevi probiotičnih bakterij (vključno z Lactobacillis helveticus in Bifidobacteria longum), ki jih najdemo v kislem zelju, lahko ublažijo živčnost. V črevesju se ustvari bolj zdravo ravnovesje, nekatere maščobne kisline pa blagodejno vplivajo na vnetne procese v telesu. To živilo vsebuje tudi magnezij in cink, mikrohranili, ki uravnovesita stanje črevesja in tako pozitivno vplivata na razpoloženje.

5. Pomaga pri odvečni teži

Tako kot večina solat tudi kislo zelje nima veliko kalorij in je idealno, če želite nekaj pojesti tudi na dieti. V 100 gramih tega močnega živila je le 105 kJ (25 kcal), ki jih lahko zelo hitro porabite. Prav tako lahko kislost pomaga pri razgradnji maščob po obilnem obroku in zato ni naključje, da se kislo zelje pogosto znajde na praznični mizi poleg mesnih specialitet.

Je kislo zelje varno za vse?

To živilo je priporočljivo za večino ljudi, a zaradi visoke vsebnosti histamina (biokemične snovi, neprimerne za delovanje številnih organov), se lahko pri ljudeh, ki so alergični na to snov, po zaužitju kislega zelja pojavijo neželeni učinki.

To živilo lahko vsebuje tudi visoke ravni tiramina, zato morajo biti bolniki, ki jemljejo zdravljenje, kot so zaviralci monoaminooksidaze (zaviralci MAO), previdni, ko ga uvajajo v prehrano. Poleg tega ljudem s kroničnimi boleznimi priporočamo, da se pred uživanjem tega živila posvetujejo z zdravnikom.

Preberite še: Bivši kadilci razkrivajo trike, s katerimi so končno opustili kajenje

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek