Teh dveh osvežilnih sadežev nikar ne jejte v poletni vročini: To so razlogi, ki vas bodo presenetili

2. 7. 2023
Deli
Teh dveh osvežilnih sadežev nikar ne jejte v poletni vročini: To so razlogi, ki vas bodo presenetili (foto: Profimedia)
Profimedia

Ne glede na to, kako neverjetno se sliši, lubenica ni sadje, ki bi ga morali jesti ves čas.

OPOZORILO: Nikakor ne priporočamo, da se poslužujete diet, ki bi od vas zahtevale stradanje, ali kako drugače škodovale zdravju. Preden se lotite hujšanja, se posvetujte z zdravnikom in drugimi strokovnjaki, ki vam bodo pomagali sestaviti uravnotežen program prehrane in gibanja.   

Poletje kar kliče po tem, da si naložite polno skledo svežega sezonskega sadja, in zakaj ne; je zelo pomemben del zdrave prehrane. Večina sadja ne vsebuje le malo kalorij, temveč tudi veliko vitaminov, mineralov in fitonutrientov, ki krepijo zdravje. V skladu s prehranskimi smernicami naj bi oseba, ki potrebuje 8376 kJ (2000 kcal) na dan, dnevno zaužila dve skodelici sadja in 2,5 skodelice zelenjave. Vendar večina od nas morda rada uživa v uživanju večje količine tega sadja na dan. Ali to pomeni, da lahko uživanje več kot priporočene količine povzroči zdravstvene težave? Ali naj sadje uživamo zmerno, tudi če velja za zdravo? Izvedeli bomo.

Poleti sta lubenica in melona zagotovo med našimi najljubšimi sadeži. Osvežujoče, sladke in polne vode, zato si jih skoraj želimo jesti, kolikor hočemo, in jih vključiti tako v slane kot sladke recepte. Pa vendar se je za njunim vtisom popolnega poletnega sadja tem dvema bučkama treba izogibati, kadar je prevroče. In to z dobrim razlogom! Kot je v časopisu Le Parisien pojasnila Nathalie Négro, vodja centra za prehrano v termalnih kopališčih Brides-les-Bains, "je sadje vsekakor polno vode, vendar ga jesti za potešitev žeje ni dobra ideja, saj žejo zamenjamo z lakoto". 

Če torej želite ostati hidrirani in osveženi, bi bilo bolje, če bi se neumorno zatekli k steklenici vode kot pa h košarici s sadjem. Včasih smo nagnjeni k razmišljanju, da je uživanje lubenice, ki vsebuje približno 92 % vode, nadomestek za ohranjanje hidracije. Vendar to nikakor ni priporočljivo.

Zakaj poleti ne bi smeli jesti preveč sadja?

Poletje je tu, zato se moramo okrepiti z veliko hladilne hrane; najboljši način za to pa je uživanje enega najbolj hidratantnih in hladilnih živil sezone - lubenice. Ta slasten sadež vsebuje približno 92 odstotkov vode in spada v družino bučnic, v kateri so med drugim še buče, bučke in kumare. Lubenica je edinstvena, saj velja tako za sadje kot za zelenjavo. Ni le čudovitega okusa, ampak ima tudi številne koristi za zdravje in lepoto. Ne vsebuje maščob in je odličen vir vitaminov A, B6 in C, vsebuje kalij in koristne rastlinske kemikalije, kot sta likopen in citrulin. Zaradi vsebnosti vlaknin v lubenici je to neverjetno sadje za hujšanje. Ta sadež z rdečim mesom je znan po vseh dobrih stvareh, toda kaj je narobe, če ga uživamo v večjih količinah?

Profimedia

Kot poroča Auféminin, čeprav je sadje relativno zdravo, vsebuje tudi veliko fruktoze, enostavnega sladkorja, "ki zvišuje raven trigliceridov v krvi in povečuje trebušno maščobo, kar vodi v povečano tveganje za diabetes, hipertenzijo in bolezni srca in ožilja", kot opozarja strokovnjak. 

Sladkor je v različnih oblikah, in sicer glukoza, fruktoza in saharoza. Več sladkorja kot zaužijete, več maščobe se v vas kopiči. Preveč sladkorja iz fruktoze, ki jo najdemo v sadju, lahko povzroči kopičenje visceralne trebušne maščobe, ki je v številnih študijah povezana tudi s sladkorno boleznijo tipa 2.

Prekomerno uživanje sadja lahko povzroči tudi prebavne težave, kot so driska in želodčne težave. Da bi se izognili neprijetnostim ali napihnjenosti, jih je, tako kot vse dobre stvari, najbolje jesti v zmernih količinah, zunaj obrokov in ne na koncu kot sladico. Ker lubenica vsebuje veliko vode in kislin, je še toliko bolj verjetno, da bo zmotila prebavo in povzročila želodčne motnje ali v najhujših primerih celo razdraženost črevesja

Nazadnje, še enkrat, če se zaužije preveč, lahko z vodo bogato sadje, kot sta lubenica ali melona, povzroči zadrževanje vode, ki se kaže kot otekanje okončin in želodca.

Prekomerno uživanje sadja lahko povzroči povečanje telesne teže

Če želite shujšati, vam uživanje prevelikega števila sadja morda ne bo pomagalo zmanjšati količine kilogramov, temveč bodo ta nizkokalorična živila povečala vaše dnevno priporočeno število kalorij. Če želite shujšati, se izogibajte sokovom in suhemu sadju, saj nimajo dovolj vlaknin.

Lahko poveča tveganje za razvoj vnetja jeter

Ljudje, ki redno pijejo alkohol, naj se izogibajo uživanju večjih količin lubenice, saj lahko visoka vsebnost likopena reagira z alkoholom, kar še dodatno povzroči vnetje jeter. Prevelik oksidativni stres za jetra je lahko škodljiv.

Sadje je zdravo, vendar ni zdravo

Čeprav je sadje polno hranilnih snovi, nima vseh potrebnih, ki jih potrebujete za dobro zdravje. Sadje nima esencialnih maščobnih kislin in aminokislin, ki jih imajo druge skupine živil. Prav tako jim primanjkuje mineralov, kot so kalcij, železo in selen.

Lahko povzroči prekomerno hidracijo ali zastrupitev z vodo

Zastrupitev z vodo ali prekomerna hidracija je stanje, ko je v telesu presežek vode, kar povzroči izgubo vsebnosti natrija. Uživanje velikih količin lubenice lahko poveča raven vode v našem telesu. Če se odvečna voda ne izloči, lahko povzroči povečanje volumna krvi, kar nadalje povzroči otekanje nog, izčrpanost, šibke ledvice.

Profimedia

Prekomerno uživanje sadja lahko povzroči prebavne težave

Lubenica je odličen vir vode in prav tako odličen vir prehranskih vlaknin. Vendar lahko uživanje večjih količin povzroči prebavne težave, kot so driska, napihnjenost, napihnjenost, plini itd. Sadje vsebuje sorbitol, ki je sladkorna spojina in je znan po tem, da spodbuja ohlapno blato in pline. Pogost vzrok za takšne težave je tudi vsebnost likopena, antioksidanta, ki daje lubenici svetlo barvo.

Preberite še:
TAKO se boste za vedno znebili kuhinjskih moljev!
Priporočamo tudi:
Tega nikoli ne bi smeli odplakniti v odtok

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek