Epidemija osamljenosti: S TEMI načini jo lahko premagate, svetujejo terapevti

21. 9. 2023
Deli
Epidemija osamljenosti: S TEMI načini jo lahko premagate, svetujejo terapevti (foto: Profimedia)
Profimedia

Osamljenost danes med drugim velja tudi za problem, ki ima telesne posledice na zdravje. 

V reviji Harvard Business Review je zdravnik Vivek Murthy izjavil, da »svet trpi zaradi epidemije osamljenosti«. Prav tako številne študije kažejo, da se večina ljudi počuti osamljenih vsaj v določenih obdobjih v življenju.  

Čeravno je osamljenost kompleksna težava, katere se je potrebno lotiti s holističnim pristopom, obstajajo stvari, s katerimi se jo lahko vsaj zmanjša. 

Kako se po nasvetu terapevtov zoperstaviti osamljenosti?

Pogovarjajte se z ljudmi, ki jih srečujete tekom dneva

»Pogovarjajte se s trgovci in drugimi ljudmi, s katerimi se srečujete čez dan,« pravi klinični psiholog Darin Bergen. Ko vstopite v svojo najljubšo kavarno, podajte kakšen komentar natakarju. Ne razmišljajte o tem kot o začetku dolgega pogovora, bolj kot o načinu, da te neosebne interakcije prevzamejo prijateljski ton. To lahko zmanjša občutke osamljenosti, poleg tega lahko pridobite kakšnega novega prijatelja.  

Postanite sebi dobra družba  

Mnogi ljudje hrepenijo po družbi, ker se bojijo praznine in nelagodja, ki bi ga razkrije samota. Toda druženje z ljudmi kot obupan poskus, da bi se izognili osamljenosti, bo povzročilo, da se boste počutili še bolj osamljene. V samotnih trenutkih pridejo v poštev gledanje filmov, branje, gledanje predavanj, meditacija, sprehod ali karkoli drugega, kar vam je ljubo, svetuje Sherry Amatenstein, socialna delavka.

Najdite vzrok

Kar zadeva delo na osamljenem delu sebe, je potrebno najti ta del sebe in ga spoznati. Poskusite prepoznati osamljenost, pa naj bo to posledica nedavnih težav, ali vas skrbi že leta. Potolažite ta del sebe in se naučite nekaj o svoji osamljenosti, priporoča Hilary Jacobs Hendel, licencirana klinična socialna delavka.  

Povežite se z zunanjim svetom

Na smiseln način se povežite z zunanjim svetom, hkrati pa z osamljenim delom sebe. Poskusite ugotoviti, katere dejavnosti so vam všeč, in nato poiščite način, da se usmerite v takšne skupinske dejavnosti, kjer se boste povezali. Na primer, če imate radi šport, se pridružite lokalnemu fitnesu ali športni dejavnosti, ki vam je še posebej všeč. Podobno, če ne veste, kje spoznati ljudi, lahko poskusite spletne zmenke.  

Naj bodo socialni mediji v pomoč, ne v boleče primerjanje

Družbeni mediji so lahko dvorezni meč, saj prikazujejo popolne slike in življenje ljudi, ki pa večkrat za fasado socialnih omrežjih ne živijo tako fantastičnih življenj, kot jih prikazujejo navzven. Težko se je povsem odreči družbenim medijem, vendar se lahko pametneje odločite, kako jih vključiti v svoje vsakdanje življenje. Uporabite na primer informacije iz prijateljevega profila kot začetek pogovora. Ali še bolje, uporabite informacije kot priložnost za pogovor in druženje to osebo.  

Preživljanje časa v družbi hišnih ljubljenčkov je lahko izjemno zdravilno

Tudi preživljanje časa s hišnimi ljubljenčki lahko pomaga v boju proti osamljenosti, saj tovrstna dejavnost sprošča hormon oksitocin. Če nimate štirinožnega prijatelja, se lahko vedno odpravite v zavetišče za pse ali mačke in se ponudite, da boste skrbeli za njihovega, svetuje Juli Fraga, klinična psihologinja  

Negujte družinske odnose

»Svoje stranke pogosto pozovem, naj negujejo družinske odnose in razmišljajo o tem, kako jim ožja in širša družina predstavlja družbo,« pravi svetovalka Kathleen Smith. Velik preskok, ki se tiče osamljenosti, se prične kazati, ko ljudje prično klicati svoje brate ali sestre vsaj na tedenski ravni, ali pa koga drugega iz družine. Morda se tudi večkrat dobijo z njimi, kar še bolj močno vpliva na splošno razpoloženje. Spoznavanje družinske zgodovine in navezovanje stikov z daljnimi sorodniki je eden izmed krasnih načinov, da se ljudje spomnijo, da so njihova življenja del večje zgodbe s številnimi zanimivimi liki.

Povzeto po: miss7zdrava.24sata.hr

Morda vas bo zanimalo tudi: