TO je razlog, zakaj so prvorojenci pametnejši od svojih mlajših bratov in sester

25. 4. 2023
Deli
TO je razlog, zakaj so prvorojenci pametnejši od svojih mlajših bratov in sester (foto: Profimedia)
Profimedia

Družinska dinamika med sorojenci je zanimiva in pogosto se zgodi, da je najstarejši otrok nekakšen vodja mlajših bratov in sester.

Pri tem pa ni odločilna zgolj starost. Prvorojenci so sodeč po raziskavi pametnejši od sorojencev. Višjo inteligenco je pri prvorojencih opaziti že pri enem letu starosti. Glede na raziskavo Univerze v Edinburgu, objavljeno v reviji The Journal of Human Resources, so prvorojenci dejansko pametnejši od svojih mlajših bratov in sester iz enega pomembnega razloga.

Prvorojenci so inteligentnejši, ker so jim starši posvečali več pozornosti pri razvoju

Raziskava je pokazala, da so najstarejši otroci do svojega prvega rojstnega dne dosegali boljše rezultate na testih IQ, kar je precej osupljivo. Čeprav so bili vsi otroci v sodelujočih družinah deležni podobne stopnje čustvene podpore in naklonjenosti, so se v nečem pomembnem vendarle razlikovali.

Izkazalo se je, da so prvorojenci inteligentnejši, ker so starši z njimi preživeli več časa pri opravilih, ki so povečala kognitivne funkcije ali »miselne sposobnosti«. To vključuje naloge, kot so branje z otrokom, igranje glasbenih instrumentov in izvajanje raznih miselnih iger. Starši so bili pri prvem otroku izredno pozorni na ta razvoj, ob rojstvu naslednjega otroka, pa dosti manj.

Raziskovalci so prišli do ugotovitev, da so bili starši med naslednjimi nosečnostmi pripravljeni tudi bolj tvegati, na primer s kajenjem ali pitjem alkohola. Koliko je to prispevalo k razlikam v inteligentnosti, pa niso raziskali.

Dodatna pozornost v prvih letih življenje se obrestuje

Tovrstna dodatna pozornost v prvih letih življenja se prvorojencem zelo obrestuje, saj so njihovi rezultati pri testih branja, matematike, besednega izražanja in razumevanja, opazno boljši od tistih, ki so se rodili pozneje.

To ne pomeni, da je srednji ali celo najmlajši otrok obsojen na neumnost. Če starši le lahko zagotovijo, da so vsi otroci v družini deležni enake ravni interakcije in pozornosti, lahko gre vsem otrokom odlično v vseh smereh.

Vir: usatoday.com

Morda vas bo zanimalo tudi:

Morda vas bo zanimalo tudi: Jure Knez in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o vpetosti družine v poslovno sodelovanje, zakaj so mladi pomembni za razvoj in napredek podjetja ter kakšen mora biti vodja, da lahko ekipo pripelje do svetovnega uspeha. Ko je Pahor primerjal podjetnika s Stevom Jobsom, pa se je razvila tudi zanimiva debata, kaj uspeh sploh je.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek