Gotovo jih poznate in verjetno večkrat tudi oblečete: 5 materialov, ki so lahko zelo nevarni za zdravje!

10. 10. 2023
Deli
Gotovo jih poznate in verjetno večkrat tudi oblečete: 5 materialov, ki so lahko zelo nevarni za zdravje! (foto: Profimedia)
Profimedia

Obleka naredi človeka, poudarja znana misel. Toda manj govora je o tem, iz česa je obleka.

Večkrat se ljudje namreč pri izbiri oblačil bolj nagibajo k oblačilom, ki veljajo za lepa in moderna, ter premalo poudarka dajejo na to, iz kakšnega materiala so. Med materiali pa so tudi takšni, ki so zdravju škodljivi.

Kateri materiali oblačil prinašajo tveganje za zdravje?

Poliester

Poliester velja za najpogosteje uporabljeno sintetično tkanino, ki pa ima na zdravje škodljiv vpliv. Vzrok je med drugim ta, da med nošenjem oblačil iz poliestra koža težko diha. Prav tako naraščajoča telesna temperatura pripomore k temu, da se iz tkanin sproščajo kemikalije, ki se absorbirajo v telo. Posledica tega so lahko različne težave kot so izpuščaji, srbenje, rdečica, ekcem in dermatitis, zato raje izogibajte poliestra v oblačilih in v posteljnini.

Rajon

Rajon je vlakno, ki se kemično pretvori iz lesne celuloze. Nošenje tega materiala je škodljivo, saj lahko oddaja strupene snovi, ki lahko povzročijo slabost, glavobol, bruhanje, bolečine v prsih in mišicah ter nespečnost.

Najlon

Le kdo ne pozna nogavic iz najlona? Prav tako pa so iz najlona narejeni tudi mnogi drugi izdelki kot je spodnje perilo, nogavice in številna druga vsakodnevna oblačila. Čeprav je ta material trpežen in tudi cenovno dostopen ter posledično priljubljen, ni najboljša izbira za nošenje na goli koži. Oblačila iz najlona ne vpijejo znoja s kože, kar lahko povzroči slab vonj. Ker je med proizvodnjo material obarvan z različnimi kemikalijami, lahko na koži povzroči tudi različno draženje kože.

Akril

Akrilne tkanine so izdelane iz akrilonitrila, ki je škodljiva in celo rakotvorna snov. Izpostavljenost temu materialu lahko botruje različnim zdravstvenim težavam kot so: glavobol, slabost, vrtoglavica in težave z dihanjem.

Spandeks

Vrste tkanin iz spandeksa se pogosto uporabljajo v športnih nedrčkih, majicah, pajkicah, spodnjemu perilu za oblikovanje postave, bikinijih in podobno, saj so izredno raztegljive in kot nalašč za oprijeta oblačila. Toda prav tako kot druge sintetične tkanine, so tudi te izdelane iz škodljivih kemičnih snovi, kot je poliuretan, ki prav tako velja za velja za rakotvorno snov. Dolgotrajen stik s temi tkaninami lahko povzroči nevšečnosti na koži kot je dermatitis.

Katere tkanine je varno nositi?

Obstaja kar nekaj tkanin, ki so veliko boljša izbira za kožo in dobro počutje. Med njimi so:

Bombaž: velja za eno najbolj udobnih tkanin, ki diha, vpija tekočino s kože, ter ščiti pred vročino poleti in mrazom pozimi.  

Merino volna: je naraven material, ki uravnava temperaturo in vlago. Prav tako je znana po mehkobi in lahkotnosti, nudi pa naravno zaščito pred UV-žarki. Dobra alternativa je lahko tudi volna alpaka.

Kašmir: velja za zelo dragocen in cenjen material, ki na koži ustvari prijeten, svilnat občutek.  

Konoplja: tekstil iz konoplje že stoletja služi ljudem in spada med najboljše naravne materiale, ki se ne raztezajo, so vzdržljivi, prav tako postajajo z več nošenja še mehkejši.  

Svila: mehka tkanina iz svile ima razkošno teksturo in je zdravju prijazna. Med drugim lahko upočasni staranje, pomaga pri ekcemih, alergijah in astmi, ter izboljšuje spanje.

Bambus: tekstil iz bambusa je prav tako mehek in svilnat kot druge naravne tkanine. Lahko absorbira vlago s kože še bolj kot bombaž in prav tako ščiti pred UV-žarki kot volna merino. Poleg tega je biološko razgradljiv.

Lan: zelo udoben in trpežen material, ki je koži prijazen. Primeren je za vsak letni čas, je zračen in izjemno udoben za nošenje.

Vir: brightside.me

Prisluhnite tudi podkastu, ki ga vodi Borut Pahor:

Tina Maze iskreno o izzivih, s katerimi se je soočala v času smučarske kariere

 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek